Тематичні статті

Просто про ДНК та важливість її вивчення

Міжнародний День ДНК… Усі ми вивчали біологію в школі. Однак, зізнайтеся, чи пам’ятаєте ви всю інформацію й чи розумієте, як саме ДНК впливає на організм? Ми підготували для вас невеличке та дуже просте пояснення того, що ж таке ДНК.

ДНК — дезоксирибонуклеїнова кислота, одна з двох типів нуклеїнових кислот, які містяться в клітинах нашого тіла. ДНК задіяна в надзвичайно складних процесах тіла людини. По суті, вона керує кожною нашою клітиною!

Клітина тіла, як і кожен із нас, має свою роботу, наприклад: виявляти світло, відчувати дотик, чути, транспортувати кисень, виділяти ферменти… У людському тілі понад 200 типів клітин і всі вони мають різну функцію.

Як же клітина знає про те, яку саме функцію їй потрібно виконувати?

Саме ДНК наказує клітинам що робити. ДНК — це своєрідний запис інструкцій, що призначені для визначення роботи кожної клітини. Це як комп’ютерний код, програма, яка вказує комп’ютеру, яку команду необхідно виконати.

ДНК має форму подвійної спіралі, — це як красива, вигнута драбина, що складається з повторюваних одиниць — нуклеотидів. Поручні цієї драбини — це особливі цукри та фосфатні молекули. Сходинки бувають чотирьох типів (основи ДНК), кожен із яких має свою літеру-назву: A (аденін), T (тимін), C (цитозин) і G (гуанін). Вони завжди зв’язані між собою, але дуже розбірливі щодо своїх сусідів. A і T, G та C — завжди поруч.

Також слід зазначити, що вони як шматочки мозаїки, відтак: A пасує до T, а G пасує до C. Залежно від того, яка послідовність із цих букв вибудовується, ми маємо різні гени.

Наприклад: [ATG CGT GGT CAG] [TCG ATA TAT GGC CCC]

Клітини розуміють такий код, і прочитавши його, створюють спеціальну молекулу, яка називається білком. Саме білок контролює все, що відбувається в клітині. У такий спосіб, ДНК нагадує боса компанії, але не мозок клітини. Вона видає вказівки, але не робить дуже багато власної роботи 🙂 Кожен ген виробляє тільки один білок.

Кожен набір із 3-х літер — це слово. З чотирма різними літерами є 64 можливих трибуквених слів. Уявіть, скільки комбінацій цих слів у фразі довжиною в 100 літер!

ДНК розташована в ядрі кожної клітини тіла й загорнута в спеціальну структуру, яка називається хромосомою. Людські клітини містять 23 пари хромосом, тобто 46 хромосом в одній лише клітині. З них, 22 пари — це аутосоми, які містять більшу частину спадкової інформації, а одна пара — статеві хромосоми, які можуть бути «X» або «Y» і визначати стать. Число, тип і зовнішній вигляд хромосом людини називають їх каріотипом.

Ми отримуємо свою ДНК від батьків, тому її ще називають «спадковим матеріалом». Ніхто інший у світі не матиме таку ж ДНК як ви, хіба що у вас є ідентичний близнюк.

Вплив відкриття ДНК на науковий і медичний прогрес був величезним! ДНК була відкрита Іоганном Фрідріхом Мішером у далекому 1869 році.

Він був швейцарцем, хіміком-органіком і досліджував білі кров’яні тільця, у процесі чого зміг виділити з них нуклеїнові кислоти. Біологічна функція нововідкритої речовини була незрозуміла аж до 1944 року. А структура подвійної спіралі ДНК була запропонована Френсісом Кріком і Джеймсом Ватсоном аж у 1953!

Сьогодні вчені продовжують вивчати ДНК і це надзвичайно важливо!

Генетика, медичні дослідження, правовий доказ батьківства, криміналістика, сільське господарство, історія — усе це вже неможливо уявити без знань про ДНК.

Дослідження тривають, за останній рік ДНК спробували використовувати для генетичних тестів IQ, детективної роботи, віртуальні випробування наркотичних речовин та інших неймовірних речей. Продовжують дослідження ДНК для можливості боротьби з раком. Наприклад, у серпні 2018 року вчені оголосили про те, що ДНК можуть містити інструкції для створення молекул, які допомагають розповсюджувати рак.