Тематичні статті

Куди їдуть анатомічні потяги?

У статті ми описали концепцію анатомічних потягів. Для пацієнтів важливо розуміти чому фізичний терапевт виконує ту чи іншу маніпуляцію з тілом. З огляду на те, що роботу людського тіла можна описати по-різному, то й технік реабілітації є декілька. Кожна з них базується на певній концепції. Про одну з них — читайте далі.

Ви задумувалися про те, як працюють ваші м’язи? Під час тренування в спортзалі, ми часто намагаємося «накачати» певний окремий м’яз… А що, як ми скажемо вам, що ні один м’яз у вашому тілі не працює окремо від інших?

Сьогодні ми розповімо вам про «анатомічні потяги» й куди вони їдуть.

Перша ідея, якою хочеться з вами поділитися — це те, що будь-яка маніпуляція із вашим тілом під час фізичної реабілітації виконується лише після чіткого аналізу фізичного терапевта. Під час огляду пацієнта, терапевт застосовує не одну, а декілька концепцій роботи людського тіла. Так, як і підходів до взаємодії структур організму є декілька, так і методів терапії теж декілька. У кожному конкретному випадку певний метод може бути ефективнішим, ніж інший. Тому, не дивуйтеся, що фізичний терапевт до якого ви звернулися по допомогу, проводить реабілітацію не так, як терапевт вашої знайомої чи родички. Крім того, терапевт може спробувати використання однієї техніки до вашої проблеми і, не отримавши відповідних результатів, перейти на іншу.

Тому сьогодні ми розповідаємо про концепцію бачення роботи людського тіла за Томом Маєрсом, а відповідно і його бачення фізичної реабілітації людини.

Класична анатомія розділяє наше тіло на окремі частини й тому раніше терапія базувалася на механічному підході до роботи людського тіла. Тобто, здавалося б, м’яз починається в одному місці, закінчується в іншому й завдяки своєму скороченню — наближає ці дві точки свого кріплення (руховий акт з окремими та чіткими функціями).

У такому випадку, під час терапії, необхідно виділити окремий м’яз у якому виник біль і впливати на нього безпосередньо. Однак, тіло людини — це дещо складніша структура, ніж просто м’язи прикріплені до кісток. По суті, існує всього один м’яз і він просто розподілений по 600 чи більше кишеням фасції. У цій статті ми розглядаємо тіло людини — як цілісну систему, у якій усе взаємопов’язано.

Волокна фасції

Рух, який здійснюється роботою одного м’яза, викликає напруження фасціальної павутини. Це напруження поширюється за межі м’яза по чіткій лінії (міофасціальна лінія), задіюючи в допоміжну роботу м’язи, розташовані на ній. Таке поширення нагадує рух потяга по рейкам.

Наприклад, щоби встати вранці з ліжка (з горизонтального положення на спині), необхідно спочатку підняти голову з подушки, що сприяє напруженню і є початком роботи м’язів, які розташовані на лінії, що проходить по передній поверхні тулуба до кінцівок.

Передня глибока міофасціальна лінія

М’язова проблема на будь-якому відрізку цієї лінії веде до труднощів переходу людини з горизонтального положення у вертикальне. Так, як і несправність на лінії рейок веде до порушення роботи потяга. У лікуванні цього й інших станів необхідно вплинути на всі сегменти функціональної лінії, а не лише на проблемну ділянку. Такий підхід зарекомендував себе, як швидкий та ефективний спосіб вирішення рухового розладу й болю.