Поради

Кімната для дітей з аутизмом – яка вона?

Очевидно, що кімната для дитини з аутизмом має враховувати її особливі потреби. Добре облаштований простір має стимулювати розвиток функціональності, відповідати чуттєвим потребам, забезпечувати безпеку та незалежність дитини. А до того ж, вона має бути веселою! Ми підготували для вас декілька ідей облаштування дитячої кімнати.

Поділіть кімнату на зони

Якщо у вас не має можливості зробити окрему ігрову кімнату для дитини — зонуйте загальну кімнату! Дитина має розуміти, що в неї є відокремлене спеціалізоване місце для ігор, сну, навчання чи зберігання речей. Уникайте хаосу й це допоможе вам ще краще і швидше відслідковувати поведінкові зміни вашої дитини.

Організуйте простір

Дитині з аутизмом важко зберігати спокій, коли в приміщенні панує безлад. Спростіть дитині перебування в кімнаті. Стандартні висувні ящики одного кольору можна позначити з допомогою наліпок (малюнки, символи, кольори). Кімната вашої дитини має бути місцем для спокою, розслаблення і сну, коли це необхідно. Зберігайте іграшки в спеціальний м’яких сортерах. Зберігайте потенційно небезпечні речі в ящиках під ліжком, подалі від дитячого погляду. Будьте певні, що канцелярське приладдя та гострі речі завжди містяться в шафах, які замикаються. Іграшки з маленькими деталями мають зберігатися в  м’яких коробках або мішках.

Освітлення

Освітлення дуже впливає на сенсорну систему вашої дитини. Забезпечте дитячу кімнату щільними світлонепроникними шторами, нічниками з червоним світлом, килимом, що не відблискує та світильниками поблизу робочих місць (настінні та підлогові).

Меблі

Ліжко має враховувати сенсорні вподобання вашої дитини. Обирайте м’які, приємні на дотик тканини: бавовняні, фланелеві, сатинові або трикотажні. Оберіть обтяжуючу ковдру, яка забезпечить легкий сенсорний вхід до глибокого сну. Забезпечте активну позицію сидіння: крісло-гойдалка, гамак, табурет на одній ніжці, крісло-м’яч (фітбол).

Сенсорна депривація

Важливо забезпечити дитину зоною сенсорної депривації (більш-менш повне позбавлення людини сенсорних вражень). Місце сенсорної депривації може включати в себе: м’які подушки, шумопоглинаючі навушники, іграшки та/або інструменти для знерухомлення, а також обтяжуюча ковдра. Цей простір сприяє саморегуляції та реорганізації.

Кольорова схема

Здебільшого, батьки використовують яскраві, веселі кольори для оформлення дитячої кімнати. Однак, такі кольори не забезпечать спокій дитині з аутизмом, який для неї надважливий. Якщо у вашої дитини легка та візуальна чутливість, розгляньте більш темні відтінки (сірий, темно-синій, м’який синій або фіолетовий), які поглинають більше світла, а не відбивають його. Загалом, обирайте спокійні, «пастельні» відтінки.

Звуки

Якщо кімната вашої дитини розташована поруч з активною вулицею або ж у сусідів пес, що постійно гавкає — необхідно забезпечити шумоізоляцію кімнати на етапі ремонту та встановіть пластикові склопакети з надійним рівнем шумоізоляції. Можете спробувати використовувати аудіо-нічники з білим шумом або ніжною, легкою музикою. Оберіть замість звукового будильника світловий, що збільшує інтенсивність освітлення залежно від часу.