Тематичні статті

Що необхідно знати про біль у попереку?

Біль у спині — це одна з найчастіших скарг, з якою доводиться стикатися фахівцям охорони здоров’я. Медицина не стоїть на місці, вдосконалюються методи візуальної діагностики, але за результатами аналізу статистики, з 1990 року кількість скарг на біль у попереку не зменшилася, а збільшилася на 57 %.

Цією статтею ми починаємо серію публікацій, щоби розібратися в такому складному питанні та зрозуміти, що потрібно робити і які методи лікування вважаються найефективнішими на даний момент. 

Відразу зазначимо, що вся інформація буде ґрунтуватися на об’єктивних наукових даних доказової медицини та особистому професійному досвіді.

Що таке біль у попереку?

Біль у попереку є симптомом, а не хворобою. У 95 % випадків люди стикаються з неспецифічним болем. Це означає, що джерелом болю можуть бути всі іннервовані структури спини (м’язи, фасеткові суглоби, міжхребцеві диски), тому неможливо точно визначити причину болю. Найголовніше, що такий біль має позитивний прогноз і здебільшого проходить протягом 2–6 тижнів самостійно. Тільки в 33 % випадках у пацієнтів може бути рецидив протягом року від попереднього епізоду. Найскладніше піддається лікуванню хронічний біль у попереку, яка триває понад 3 місяці. Передбачається, що в такому випадку відбуваються процеси периферичної та центральної сенситизації болю в результаті зміни діяльності підкіркових і кіркових структур головного мозку.

В інших 5 % біль має конкретну причину та називається специфічним. Коли ви приходите на прийом до лікаря з болем у спині, то він шукає передусім симптоми специфічного болю. Це пов’язано з тим, що такі симптоми є ознаками серйозних патологій (радикулопатія з ознаками неврологічного дефіциту, перелом, захворювання внутрішніх органів, онкологія) і вимагають додаткових медичних досліджень, консультацій вузьких фахівців, а в окремих випадках — негайну госпіталізацію.

No brain no pain

Ми всі говоримо про біль, але чи багато хто розуміє, що таке біль із погляду фізіології? Відповідно до Міжнародної асоціації з вивчення болю:

«Біль — це неприємне сенсорне та емоційне переживання, пов’язане з дійсним або потенційним пошкодженням тканини або те, що описується в термінах такого ушкодження».

Так, ви правильно зрозуміли, біль — у нашій голові. До 50-х років ХХ століття в основі виникнення болю домінувала теорія Р. Декарта, згідно з якою інтенсивність болю визначалася силою та величиною подразника. Але така теорія не могла пояснити причину фантомного болю або відсутність болю від серйозних ушкоджень у стані афекту. Наприклад, якщо ви вдома наступите на канцелярську кнопку, то болісно це відчуєте, але нічого не відчуєте, тікаючи від дикої тварини. У 2003 році на серфінгістку Бетані Гамільтон напала акула. Пізніше в інтерв’ю вона сказала:

«Я була в шоці. На щастя, я зовсім не відчувала болю. Якби я відчула біль у той момент, події могли б розвиватися не так вдало для мене».

Чому так відбувається? Уся річ у тому, що перцепція болю відбувається на рівні мозку. Саме мозок регулює інтенсивність болю. Бетані Гамільтон змогла врятуватися лише завдяки тому, що мозок сфокусувався на виживанні та активізував систему пригальмовування болю. Виділення нейромедіаторів (дофамін, серотонін, енкефалін) дозволило заблокувати передачу больового імпульсу.

Напевно, зараз ви думаєте як це стосується болю в попереку? Усе просто, на інтенсивність болю в попереку також впливають емоції. Вчені провели дослідження, у якому піддослідним одягали на руку манжету від тонометра та накачували її до болю. Одній половині групи сказали:

«Нам потрібно протестувати наскільки сильно ви можете переносити біль, тому ваше завдання протриматися якомога довше».

А іншій групі сказали:

«Чим довше ви зможете протриматися, тим сильніші будуть ваші м’язи. Ми тестуємо нову методику тренувань».

У результаті друга група змогла протриматися на 50 % довше. Це пов’язано з позитивними очікуваннями. Позитивні емоції знову активізували пригальмовування болю. Але в мозку можуть відбуватися і протилежні процеси, що продемонструвала перша група. Завдяки таким науковим відкриттям з’явилася можливість подивитися на феномен болю, з погляду біопсихосоціальної моделі. Відповідно до сучасної моделі, біль залежить не тільки від біологічних чинників — пошкоджень, але також і від психологічних і соціальних.

Висновки. Не все так погано, як здається!

Як ви вже зрозуміли, біль у попереку, здебільшого, не є серйозною проблемою, тому не варто надто турбуватися.

Біль у тілі людини — це дуже складний фізіологічний процес, пов’язаний з емоційним переживанням, попереднім життєвим досвідом, тому він не завжди пов’язаний із пошкодженням. На сприйняття болю впливають: очікування, переконання, страх, тривога та страждання. Розуміння цих процесів дозволяє краще впоратися з болем.

Maher, C, Underwood, M, and Buchbinder, R. Non-specific low back pain. Lancet. 2017; 389: 736–747

da C Menezes Costa, L, Maher, CG, Hancock, MJ, McAuley, JH, Herbert, RD, and Costa, LO. The prognosis of acute and persistent low-back pain: a meta-analysis. CMAJ. 2012; 184: E613–E624

da Silva, T, Mills, K, Brown, BT, Herbert, RD, Maher, CG, and Hancock, MJ. Risk of recurrence of low back pain: a systematic review. J Orthop Sports Phys Ther. 2017; 47: 305–313

Kregel, J, Meeus, M, Malfliet, A et al. Structural and functional brain abnormalities in chronic low back pain: A systematic review. Semin Arthritis Rheum. 2015; 45: 229–237

Pain. 2013 Mar;154(3):361-7. doi: 10.1016/j.pain.2012.11.007. Epub 2012 Nov 21. Pain as a reward: changing the meaning of pain from negative to positive co-activates opioid and cannabinoid systems.

Автор: Артем Згурський

Оригінал статті – https://sportcasta.com/trainer/training/zdorovye/chto-dolzhen-znat-kazhdyj-pro-bol-v-poyasnytse