Тематичні статті

Переваги грудного вигодовування

Грудне вигодовування — один із найефективніших та найприродніших способів забезпечення здоров’я та виживання дітей. В усьому світі лише 40 % дітей до 6 місяців, отримують виключно грудне вигодовування. Якби цей показник наблизився до 100 %, щороку було б врятовано приблизно 820 000 дітей. ВООЗ рекомендує грудне вигодовування як найкраще джерело живлення для дітей. Сьогодні ми розповімо про переваги такого типу годування.

Грудне годування протягом перших 6 місяців життя має вирішальне значення

Важливо почати прикладати до грудей уже в першу годину після народження дитини і продовжувати виключно грудне вигодовування протягом перших шести місяців життя. Це допоможе досягти оптимального росту, розвитку та здоров’я малюка. Згодом, для задоволення харчових вимог, немовлята повинні отримувати адекватні та безпечні харчові продукти (прикорми) разом із годуванням груддю. Тривалість грудного вигодовування необхідно підтримувати до віку двох років і більше.

Грудне молоко захищає немовлят від дитячих хвороб

Молоко матері є безпечним та містить антитіла, які допомагають захистити немовлят від загальних дитячих хвороб, таких як діарея та пневмонія (дві основні причини дитячої смертності в усьому світі).

Переваги для матерів

Виключно грудне вигодовування пов’язане з природним (однак, не 100 %) методом контролю народжуваності. Захист протягом перших шести місяців після народження — 98 %. Також ГВ знижує ризик виникнення раку молочної залози та яєчників, діабету II типу та післяпологової депресії.

Довготермінові переваги для дітей

Окрім негайних вигод для дітей, грудне вигодовування сприяє здоров’ю на все життя. Підлітки та дорослі, яких годували груддю, менш ймовірно, матимуть надмірну вагу або ожиріння. Вони менш ймовірно будуть хворіти на цукровий діабет типу II і матимуть кращі показники інтелекту.

Молочна суміш не містить антитіл, які є в грудному молоці

Довгострокові переваги ГВ не можуть бути відтворені дитячою сумішшю. Також, є ризики, пов’язані з використанням небезпечної води та не стерилізованого обладнання або потенційної присутності бактерій у порошкоподібній суміші. Ще одна проблема — недоїдання. Воно може бути спричинене надмірним розведенням формули, щоб «розтягнути» запаси, використання дешевих неадаптованих дитячих молочних сумішей. На противагу, часте прикладання до грудей підтримує виділення грудного молока. Якщо ви почали використовувати суміш, а потім захотіли повернутися до грудного вигодовування — це може бути неможливим через зменшення вироблення грудного молока.

Передача ВІЛ через ГВ може зменшитися з допомогою ліків

ВІЛ-інфікована мати може передати інфекцію своїй дитині під час вагітності, під час пологів або під час грудного вигодовування. Коли ВІЛ-інфіковані матері годують груддю, вони повинні отримувати антиретровірусні препарати та дотримуватися вказівок ВООЗ щодо годування груддю. Адже антиретровірусні (АРВ) препарати, що отримує мама, або ВІЛ-інфіковане немовля, знижують ризик передачі інфекції. Разом грудне вигодовування та АРВ-препарати можуть значно підвищити шанси на виживання серед немовлят, залишаючи їх НЕінфікованими. Проте слід оцінити разом із медичними працівниками всі ризики та переваги такого типу годування дитини від ВІЛ-інфікованої матері.

Кваліфікована підтримка матерів — запорука успішного ГВ

Правильному грудному вигодовуванню та його підтримці потрібно навчати, адже багато жінок стикаються з труднощами на початку (тріщини сосків, лактаційні кризи, мастопатії). До того ж, багато стандартних дій у пологових будинках (розлучення мами з дитиною, використання роботи медсестер для новонароджених, доповнення до годування сумішшю, недостатнє інформування щодо ГВ, надмірний маркетинг формул) дійсно ускладнює процес налаштування нормального грудного вигодовування.

Продовжувати грудне вигодовування на роботі — це правильно

Багато матерів, які повертаються на роботу, відмовляються від грудного вигодовування частково або повністю, тому що вони не мають достатнього часу або місця для годування грудьми, а тому — зціджують та зберігають своє молоко. Годувати на роботі — це правильно та корисно. Тому матері потребують безпечного, чистого та приватного місця на роботі, щоби продовжувати грудне вигодовування. Необхідно підтримувати ініціативи створення відповідних умов на роботі, таких як: оплачувана декретна відпустка, неповний робочий день, літні майданчики, засоби для зціджування та зберігання грудного молока та перерви для грудного вигодовування.

Тверді продукти харчування повинні поступово вводитися після 6 місяців

Щоби задовольнити потреби дітей у віці після шести місяців, треба включити пюре із твердих продуктів як доповнення до продовження грудного вигодовування (яке не повинно зменшуватися після введення прикорму). Годувати дитину пюре необхідно з допомогою ложечки або чашки, а не пляшечкою. Їжа повинна бути чистою та безпечною.