Поради

Чи справді існує авітаміноз?

Розвиток дитини залежить від багатьох факторів, таких як: генетичний, ендокринний, функція нервової системи та харчовий статус. Перші три фактори, безумовно, відіграють важливу роль для когнітивного розвитку дітей, а правильне харчування забезпечує необхідні речовини для максимізації потенційного розвитку.

Наше харчування важливе завжди, протягом всього року, проте у зимово-весняний період  виникають питання щодо цінності раціону харчування та так званого “авітамінозу”, адже термін “авітаміноз” не зовсім правильний. Авітаміноз є групою захворювань, що мають певну симптоматику. Про ці захворювання нам відомо хіба що з історії: наприклад, цинга (недостатність вітаміну С) чи пелагра (дефіцит вітаміну В3) або рахіт (нестача вітаміну D).  У наш час такі хворобливі стани зустрічаються вкрай рідко, що пов’язано з достатнім отриманням вітамінів з продуктів харчування та способом життя.

Більш поширеним є гіповітаміноз, наявність якого пов’язана з недостатнім вживанням певних продуктів харчування або недостатнім засвоєнням (при певних захворюваннях), або при підвищених потребах (період інтенсивного росту, вагітність, лактація). Варто пам’ятати, що основним джерелом надходженням головних макронутрієнтів (білки, жири, вуглеводи) та мікронутрієнтів (вітаміни, мінерали) є харчування.

Взимку та ранньою весною вибір свіжих овочів, фруктів та ягід обмежений. Проте, окрім сезонних продуктівє чудова альтернатива: заморожені продукти. Вміст вуглеводів, білків, клітковини та мінералів не надто різниться між свіжими та замороженими фруктами, овочами та ягодами; вони мають достатню харчову цінність. Старайтесь обирати фрукти та овочі різного кольору, особливо оранжевий, зелений та червоний, синій. Обирайте різні способи приготування:  сирі, тушковані, запечені, приготовані на пару. Також корисними будуть квашені та сушені продукти.

Хоча більшість поживних речовин ми отримуємо з продуктів харчування, часто батьки самостійно пропонують своїм дітям мультивітамінні препарати. Є окремі випадки, коли потрібно додаткове вживання мікронутрієнтів (залізо, вітамін D, фолієва кислота, йод).  Забезпечити оптимальний рівень таких речовин, як наприклад, залізо чи йод зі звичного раціону харчування є складно. Не варто забувати про те, що вітаміни – це медичні препарати, які мають бути призначені лікарем.

 

 

Статтю підготувала педіатр дитячого відділення  Адріана Романів