Тематичні статті

Все, що вам потрібно знати про клишоногість

Клишоногість — це складна, вроджена деформація стопи, яка може обмежувати рухливість людини. Клишоногість частіше трапляється в чоловіків та виникає в 3-х із 1000 новонароджених дітей. Якщо клишоногість не лікувати, вона може перейти в серйозну деформацію, що спричинить погіршення якості життя та буде впливати на участь людини в повсякденному житті. У віці 20-30 років, деформація стопи обмежуватиме ходьбу людини та позбавить можливості носити нормальне взуття. Чи можливо вилікувати клишоногість та як це зробити – далі у статті.

Роль батьків

Батьківська підтримка має вирішальне значення для досягнення позитивного результату під час лікування клишоногості. Можливість рецидиву досить висока в разі недотримання рекомендацій батьками. Батьки є ключовою частиною команди, яка забезпечує досягнення кінцевої мети лікування.

Що таке клишоногість?

 • Це викривлення стопи, за якого хворий спирається не на підошву, а на зовнішній край стопи. Що ж до внутрішнього краю, то він припіднятий та повернутий угору, утворюючи виражену ввігнутість.
 • Нога жорстка й не може бути доведена до нормального положення.
 • Можуть бути уражені одна або дві ноги.
 • Вроджена клишоногість означає, що дитина народилась із цим станом.

Які є причини клишоногості?

 • Лікарі досі не знають причини вродженої клишоногості.
 • Клишоногість вашої дитини не може бути викликана тим, що ви зробили або не зробили під час вагітності.
 • Інколи клишоногість може бути в багатьох членів сім’ї, а інколи це може бути поодинокий випадок.
 • Також клишоногість може бути пов’язана з іншими захворюваннями.
 • Більшість дітей із клишоногістю є повністю здорові.

Чи є терапія для клишоногості?

Метод Понсеті — це найкращий вибір. Ця терапія коректує позицію ноги повільно і м’яко, завдяки чому нога дитини добре функціонує без болю і знаходиться у фізіологічному положенні. Це консервативний та маніпулятивний метод, який використовується у всьому світі для корекції клишоногості. Цей метод став золотим стандартом у лікуванні клишоногості в порівнянні з іншими втручаннями. Численні дослідження за останні 20 років показали, що понад 90 % випадків клишоногості в новонароджених було виправлено з допомогою методу Понсеті. Ідея методу полягає в тому, щоби зменшити або ж цілком усунути всі елементи деформації стопи й залишити функціональну та безболісну стопу.

Коли починати курс терапії?

 • Терапію можна починати через 7–10 днів після народження.
 • Ідеальний час для початку терапії – 2 тижні після народження.
 • Якщо ваша дитина старша й не ходить, лікування все ще достатньо ефективне.
 • Якщо ваша дитина ходить, лікування однаково може бути успішним, однак, це може зайняти більше часу, оскільки нога менш гнучка. Для деяких старших дітей може знадобитися додаткове хірургічне лікування.

Терапія включає такі фази:

Фаза корекції (гіпсування та тенотомія).

Гіпсування:

 • Нога обережно виводиться й накладається гіпсова лонгета, щоб утримувати ногу в правильному положенні та збільшувати еластичність зв’язок і сухожиль.
 • Гіпсова лонгета змінюється кожні 5–7 днів, потім нога знову виводиться в правильне положення й повторно фіксується, доки кістки не будуть у правильному положенні.
 • Положення стопи буде швидко змінюватися.
 • Для малих діток, які почали терапію у віці 2-х тижнів, для корекції положення стоп необхідно від 4 до 6 прийомів.
 • Для дітей до 6 місяців — 8 прийомів протягом двох місяців, із заміною гіпсової лонгети раз у тиждень.
 • Для дітей старшого віку та складного випадку це може зайняти більше часу.

Тенотомія:

Тенотомія – це нескладна процедура, яка, зазвичай, виконується з місцевим знечуленням. Вона потрібна більшості дітей, оскільки Ахіллове сухожилля коротке, щільне і підтягує п’яту доверху. Якщо це не буде виправлено, дитина буде ходити на пальчиках. Деякі лікарі використовують загальне знечулення для пацієнтів старшого віку. Після тенотомії виконується останнє гіпсування й залишається на три тижні. Впродовж цього часу сухожилля перебувають у подовженому стані, а стопа може бути легко зігнута до передньої частини ноги (dorsiflexion). Якщо після тенотомії ваша дитина неспокійна, варто використовувати парацетамол.

Фаза ортопедичного обслуговування (Ортезування).

Ортези мають вирішальне значення для успіху програми лікування. Якщо ортези не використовуються, ризик рецидиву дуже високий. Якщо фіксація зупиняється в будь-який момент під час лікування, можна очікувати такі показники рецидиву:

 • 1 рік: 90 %
 • 2-й рік: 70 — 80 %
 • 3-й рік: 30–40 %
 • 4-й рік: 10 — 15 %
 • 5-й рік +: 5 %

Ортезування:

Ортезування є невід’ємною частиною лікування. Ви та ваша родина відіграєте важливу роль на цій стадії лікування. Відразу після того, як буде знята остання гіпсова лонгета, ваша дитина починає носити фігурні скоби (два ортези, прикріплені до штанги). Ортези на дві стопи використовують, навіть, якщо клишоногість лише однієї кінцівки. Незважаючи на те, що після втручань стопи вашої дитини будуть перебувати у фізіологічному положенні, ризик рецидиву дуже високий, якщо не буде використовуватися ортез. Якщо стопа повторно деформується, потрібні додаткові гіпсування, а в деяких випадках оперативні втручання, якщо дитина старшого віку. Дуже важливо переконатись, що ваша дитина правильно носить ортез.

Розклад використання.

Щоби досягти найкращого результату від лікування, слід уважно стежити за вказівками. Це буде залежити від віку дитини, але стандартний графік такий:

 • Перші 3 місяці ортез носиться 23 години щодня. Одна година виділяється на вмивання.

 • Після 3 місяців, носіння ортезів поступово зменшується на 2 години щомісяця — коли ваша дитина спить (денний сон і нічний).

ПРИМІТКА.

Носіть ортези щонайменше 14 годин, поки ваша дитина не почне ходити. Як тільки ваша дитина почне ходити рекомендується носити ортез впродовж 12 годин (нічний час сну) до 4-х років.

ЯК БАГАТО ЧАСУ ЦЕ ЗАЙМЕ?

Графік нижче типовий для новонароджених приблизно з 2-х тижнів початку терапії.

ІНСТРУКЦІЇ І ПОРАДИ ДЛЯ ФАЗИ КОРЕКЦІЇ.

Чи буде боляче дитині під час маніпуляцій і гіпсування?

Маніпуляція дуже ніжна й не зашкодить вашій дитині. Однак, якщо дитина засмучується, – заспокойте, бавте дитину, спробуйте годувати її під час гіпсування. Ваша дитина може бути неспокійною протягом кількох годин після гіпсування.

Догляд за гіпсовою лонгетою вдома:

 1. Тримайте гіпсову лонгету чистою та сухою.
 2. Не купайте вашу дитину, поки вона в гіпсовій пов’язці — покладіть її на рушник, помийте і просушіть рушником.
 3. Перевіряйте наявність тріщин або розривів у гіпсовій лонгеті.
 4. Грубі краї у верхній частині гіпсової лонгети можна набити ватою, щоби захистити шкіру від натирання.
 5. Прикривайте гіпсову лонгету, поки ваша дитина їсть і п’є.
 6. Не допускайте попадання невеликих предметів під гіпсову пов’язку.
 7. У разі протікання памперсів, протирайте гіпсову лонгету максимально чистими вологими серветками (не використовуйте воду або вологі тканини).
 8. Ви завжди повинні бачити пальчики вашої дитини.
 9. Пальчики мають бути нормального кольору та теплі. Натискайте на пальчики кілька разів на день, щоби перевірити, чи вони теплі, і переконайтеся, що колір швидко повертається.
 10. Ваша дитина повинна мати можливість рухати пальцями і доторкатися до них.
 11. У холодну погоду ви можете одягти шкарпетки на гіпсову пов’язку, щоби тримати ноги в теплі.
 12. Ви можете згортати невеликий рушник і підкладати його під коліна.

 

 

 

 

 

Якщо ви помітили будь що із нижче наведеного або стурбовані, зателефонуйте своєму лікарю або негайно завітайте до клініки:

 1. Висока температура.
 2. Посилення набряку над або під гіпсовою лонгетою.
 3. Неприємний запах із середини гіпсової пов’язки.
 4. Пальці прохолодні або холодні.
 5. Зміни кольору шкіри.
 6. Ви не можете побачити ніг, вони прослизнули назад у гіпсову лонгету.
 7. Гіпсова лонгета тріснула або м’яка на дотик.
 8. Опухлі пальчики.
 9. Гіпсова пов’язка занадто тісна навколо верхньої частини ноги.
 10. Ваша дитина намагається зняти лонгету.

 

 

 

 

 

Зняття гіпсової лонгети:

 • Деякі клініки просять вас приїхати для зняття гіпсової лонгети. Деякі попросять зняти її самостійно. Лонгету слід знімати лише після закінчення терміну носіння з дня призначення.
 • Після видалення гіпсової пов’язки патологічне положення стоп може повторно повертатися, тому перерва між зняттям останньої лонгети та наступним одяганням не може бути довгою.
 • Для легкого, самостійного зняття гіпсової лонгети змочіть гіпс та обмотайте вологим рушником, потім накрийте пакетом, щоби він пом’якшився.
 • Додавання оцту до води перед зволоженням гіпсової лонгети допомагає швидше пом’якшити її.
 • Якщо ви знімаєте пов’язку в клініці, вони дадуть вам контейнер із теплою водою,в який посадять дитину для того, щоб пом’якшити гіпс.

 

 

 

 

 

Інструкції та поради до фази ортопедичного обслуговування.

Чи буде боляче дитині від ортезів?

Ортези не повинні нашкодити вашій дитині. Не знімайте ортези, якщо ваша дитина плаче, адже перші кілька днів дуже важливі для процедури фіксації. Ваша дитина повинна звикнути носити ортези. Немовлята, здебільшого, потребують для цього від 2 до 7 днів. Ваша дитина повинна звикнути до руху та піднімати обидві ноги одночасно. Ви можете гратися з допомогою скоби, рухати її вгору та вниз, згинати і випрямляти коліна, показувати дитині, як рухати ногами разом. Коли ваша дитина використовує ортези, вона може вільно пересуватися й досягти таких етапів, як повзання й ходити так само, як будь-яка інша дитина. Не зупиняйте використання ортезів, якщо у вас виникли проблеми, – клишоногість може повторитися без ортезів.

Встановлення ортезів:

 1. Важливо підібрати та встановити ортези правильно, і їх необхідно носити щодня.
 2. Потрібен час, щоби звикнути до ортезів. Будьте послідовними і незабаром вони стануть частиною вашої рутини.

Поради щодо ортезів:

 • Шкіра на ногах та стопах повинна бути чистою та сухою.
 • Не змащуйте шкіру ніг та ортези кремом.
 • Найзручніші бавовняні шкарпетки без швів або візерунків.
 • Шкарпетки з гумовими підошвами можуть допомогти уникнути ковзання всередині взуття.
 • Одягаючи ортези перший раз, відкрийте їх повністю та подивіться чи нога правильно розташована.
 • Одягніть ортез спочатку на більш деформовану стопу.
 • Згинайте ногу в коліні та притискате зверху, одягаючи ортез. Це допомагає зберегти п’яту внизу й ногу в правильному положенні.
 • Під час першого втсановлення ортезів, вкажіть лінію всередині ортезів на краю пальців ніг.
 • Завжди перевіряйте, чи правильно п’ята сіла на задній частині ортезу, і торкніться нижньої частини, перш ніж затягнути ремінці або шнурівку.
 • Закріпіть шнурівку або ремені ортезу надійно.
 • Тримаючи ортез міцно однією рукою, потягніть ногу вгору, щоби переконатися, що нога не рухається всередині ортезу.
 • Ви все ще повинні мати змогу побачити лінію, яку ви малювали на пальцях. Якщо її не видно, – п’ята впала, зніміть черевик і почніть знову.
 • Зігнувши ногу в коліні легше підтягнути п’яту.
 • Переконайтеся, що ви можете бачити всі пальці, і вони прямі.
 • Не бійтеся повторювати це, поки ви не зрозумієте що все правильно.

Проблеми з ортезами:

Після перших днів коригування ваша дитина повинна носити ортези без проблем. Важливо зауважувати будь-які зміни та контактувати з лікарем. Якщо виникла проблема, це може означати може означати, що:

 • Ширина скоби занадто коротка.
 • Ортез неправильно підібраний.
 • Нога знову повертається або неправильно виправлена.

Негайно зверніться до своєї клініки, якщо побачите:

 • Червоні знаки тиску або синяки на ногах.
 • Відкриті виразки або пухирі на ногах.
 • Нога вислизає з ортезу, навіть, якщо ви правильно його одягли.

Проблеми зі сном:

Після першого періоду регулювання, більшість дітей добре спить в ортезах. Якщо ж після одягання ортезів ваша дитина засмучується або не спить, потрібно спробувати кілька речей:

 • Перевірте, чи правильні розміри ортезів.
 • Скоба може бути занадто вузькою. І коли ваша дитина зростає їй треба регульована скоба або більший розмір скоби.
 • Переконайтеся, що постіль не заплуталась у скобі і вона вільно рухається.

Поширені помилки:

 1. Помилки в послідовностій дій лікування.
 2. Спроби встановити гіпсову лонгету самостійно.
 3. Неправильне утримання положення стопи під час гіпсування.
 4. Раннє зняття гіпсової пов’язки.
 5. Встановлення лонгети до коліна.
 6. Погана технологія гіпсування.
 7. Помилки під час проведення тенотомії.
 8. Неправильне використання ортезів зі скобою.
 9. Відміна або нехтування використання ортезів.
 10. Завчасне використання ортезу (стопа ще знаходиться в паталогічному положенні).

Підготував: Олег Бурій фахівець з фізичної реабілітації дитячого відділення Медичного центру фізичної терапії та медицини болю “Інново”