Коронавірусна хвороба, COVID 19, це гостра інфекція дихальних шляхів, спричинена новим коронавірусом, що був вперше виявлений у грудні 2019 (провінція Ухань. Китай).
Симптоми COVID-19 у дітей схожі до симптомів у дорослих. Однак, у дітей з підтвердженим COVID-19 частіше спостерігались легкі симптоми, схожі на симптоми застуди. Зазвичай це лихоманка до 38ºС, нежить, біль у горлі, кашель (в окремих випадках було блювання та діарея).
Виявлено відносно мало випадків захворювання на COVID-19, спричиненого інфекцією SARS-CoV-2 у дітей, у порівнянні з загальною кількістю випадків у загальній популяції. Станом на 20 лютого 2020 р. 2,4% із 75 465 випадків (підтверджених та підозрюваних) було зафіксовано у Китаї серед осіб молодших 19 років.
За даними CDC (Center of disease control and prevention) у більшості випадків діти не мають підвищеного ризику щодо захворюваності на COVID 19, у порівнянні з дорослими. Згідно з дослідженням (у Китаї в період з 16 січня по 8 лютого 2020 року), було досліджено 2143 дитини серед яких у близько 90% пацієнтів перебіг хвороби був безсимптомний, легкої або середньої важкості. Близько 13% пацієнтів, у яких було позитивний тест на COVID 19 не виявляли симптомів хвороби. Дослідження також виявило, що у немовлят спостерігались вищі показники щодо важкості захворювання, ніж у дітей старшого віку.
Попри легкі прояви хвороби, варто надавати особливу увагу дітям із супутніми станами, оскільки вони відносяться до групи ризику, що може впливати на важкість перебігу коронавірусної інфекції, а також інших інфекційних захворювань.
До супутніх станів відносять:
- тривалі дихальні розлади: бронхолегенева дисплазія, муковісцидоз зі значними респіраторними проблемами; дитяча інтерстиціальна хвороба легень; астма високого ступеня важкості; дихальні ускладнення у дітей з неврологічними захворюваннями;
- імуносупресивні захворювання та лікування: лікування онкологічних захворювань; вроджений імунодефіцит; імуносупресивна терапія (> 28 днів щоденного прийому стероїдів (перорально або внутрівенно; чергування денних стероїдів із низькою дозою або гідрокортизоном не враховується); пацієнти після трансплантації (органу чи стовбурових клітин); аспленія (функціональна або хірургічна);
- вроджені хвороби серця з порушенням гемодинаміки;
- хронічна хвороба нирок 4, 5 або на стадії діалізу.
! Усі діти, які потрапляють у групу ризику, повинні дотримуватися настанов щодо соціального дистанціювання!
Основні заходи профілактики:
- Максимально обмежте контакти з іншими людьми. Перенесіть на інший час або сплануйте зустрічі в режимі онлайн. Відкладіть заплановані візити, щоб побачити старших членів сім’ї, бабусь і дідусів. Можна написати разом з вашою дитиною їм листи та відправити поштою. Старші люди (>60 років) та люди із супутніми захворюваннями мають найвищий ризик захворіти на COVID-19.
- Мінімізуйте або відмовтеся від зайвих відвідувань медичних закладів. Дотримуйтесь рекомендованої дистанції між іншими людьми не менше 1,5-2 метри, за неможливості уникнення контакту. На прогулянках обов’язково забезпечте супровід дитини.
- Дотримуйтесь чистоти. Переконайтеся, що діти практикують щоденну профілактичну поведінку — миття рук милом та водою не менше 20 секунд, обробка рук санітайзером (вміст спирту не менше 70%). Якщо дитина має труднощі з самостійним миттям рук, то допоможіть їй або зробіть це замість неї. Особливо важливо, якщо перед тим вони були в громадському місці.
- Поговоріть з дитиною та поясніть, що важливо уникати торкання брудними руками обличчя.
- Навчіть дитину дотримуватись респіраторної гігієни (чхання, кашляння у серветку (яку необхідно одразу викинути) або у згин ліктя).
Будьте хорошим прикладом для наслідування – якщо ви часто миєте руки, швидше за все вони робитимуть те саме!
- Допоможіть дитині залишатися активною. Заохочуйте дитину грати на свіжому повітрі — це чудово для фізичного та психічного здоров’я. Гуляйте з дитиною або їдьте на велосипеді у віддалених від скупчення людей місцях, уникайте дитячих та спортивних майданчиків.
- Практикуйте фізичну активність в приміщенні (наприклад, вправи на розтяг, танці) протягом дня, щоб допомогти дитині залишатися здоровою.
- Забезпечте отримання дитиною здорового харчування, шляхом формування орієнтованого меню на кілька днів/тиждень. Максимально залучайте дітей до приготування їжі – давайте конкретні прості завдання (вимити овочі, додати спеції до страви, помнути шматок тіста)
- Допоможіть дитині продовжити навчання – для цього в багатьох навчальних закладах налагоджено дистанційне навчання або займіться навчанням дитини самостійно, попередньо склавши графік та розпорядок дня.
- Будьте на зв’язку зі своїм лікарем!
- Слідкуйте за інформацією про COVID-19 з достовірних джерел!
Що робити якщо ваша дитина захворіла? Якщо ви бачите будь-які ознаки хвороби, що відповідає симптомам COVID-19, зокрема, лихоманку, кашель або задишку, зателефонуйте своєму лікарю та максимально обмежте контакти з іншими!
Статтю підготували педіатри Адріана Романів та Олександра Колотело.
Посилання на джерела:
https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/hcp/pediatric-hcp.html
https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/prepare/children.html