Тематичні статті

Фіброміалгія — причини виникнення, діагностика та сучасні методи лікування

Фіброміалгія — це розлад, що характеризується широко розповсюдженими м’язово-скелетними болями, що супроводжуються втомою, порушенням сну, пам’яті, настрою та змінами у роботі кишково-шлункового тракту. Дослідники вважають, що при фіброміалгії посилюються больові відчуття, як наслідок неправильної обробки сигналів нервовою системою.

Симптоми часто з’являються внаслідок фізичної травми, операції, інфекції або значного психологічного стресу. В інших випадках симптоми поступово накопичуються з часом без жодного ініціюючого фактору.

Фіброміалгія частіше виникає у жінок, ніж у чоловіків. Багато людей, які страждають на фіброміалгію, також скаржаться на головний біль напруги, розлади скронево-нижньощелепного суглоба, розлади шлунку, тривожність та депресію.

Хоча досі не існує лікування фіброміалгії, деякі методи та ліки здатні ефективно контролювати цей стан. Фізична активність, вправи на розслаблення та зменшення стресу також мають позитивний ефект.

Основні симптоми фіброміалгії:

 • Поширений біль. Біль, пов’язаний з фіброміалгією, часто описується як постійний тупий біль, що триває щонайменше три місяці. Щоб вважатись широко розповсюдженим, біль повинен виникати з обох боків тіла, а також вище та нижче талії.
 • Втома. Люди з фіброміалгією часто прокидаються втомленими, навіть якщо повідомляють, що вони сплять достатньо. Сон часто порушується болем, і багато пацієнтів з фіброміалгією мають інші порушення сну, такі як синдром неспокійних ніг та змінами у диханні під час сну.
 • Когнітивні труднощі. Симптом, який зазвичай називають “фіброзним туманом”, погіршує здатність зосереджуватись, звертати увагу та концентруватися на розумових завданнях.

 

Чутливі точки при фіброміалгії

 

Фіброміалгія часто поєднується з іншими захворюваннями, такими як:

 • Синдром хронічної втоми
 • Мігрень та інші види головного болю
 • Інтерстиціальний цистит або синдром болючого сечового міхура
 • Розлади скронево-нижньощелепного суглоба
 • Тривога
 • Депресія
 • Синдром постуральної тахікардії

Причини виникнення фіброміалгії

Багато дослідників вважають, що багаторазова нервова стимуляція викликає зміни в головному та спинному мозку людей з фіброміалгією. Ця зміна передбачає ненормальне підвищення рівня деяких хімічних речовин у мозку, що сигналізують про біль.

 

Крім того, больові рецептори мозку розвивають своєрідну пам’ять про біль та набувають підвищеної чутливості, тобто вони можуть надмірно реагувати навіть на не больові сигнали.

 

Існує багато факторів, які призводять до цих змін, зокрема:

Генетика. Оскільки фіброміалгія, як правило, зустрічається в сім’ях, можуть бути певні генетичні мутації, які підвищують ймовірність розвитку розладу.

Інфекції. Вважається, що деякі хвороби провокують або посилюють прояви фіброміалгії.

Фізичні чи емоційні фактори. Фіброміалгія іноді може бути спровокована фізичним фактором, наприклад, автомобільною катастрофою. Тривалий психологічний стрес також може спровокувати цей стан.

 

Ускладнення

Біль, втома та погана якість сну, пов’язані з фіброміалгією, можуть заважати вашій здатності працювати та вести активний спосіб життя. Розчарування, пов’язане з часто неправильно зрозумілим станом, також може призвести до депресії та тривоги, пов’язаної зі здоров’ям.

 

Лікування

Як правило, лікування фіброміалгії включає як ліки, так і стратегії самообслуговування. Акцент робиться на зведення симптомів до мінімуму та покращенні загального стану здоров’я. Жодне лікування не знімає всі симптоми, але застосування різноманітних стратегій лікування може мати кумулятивний ефект.

Ліки допомагають зменшити біль при фіброміалгії та її супутні прояви. За рекомендацією лікаря застосовують:

 • Нутрицевтичні засоби
 • Вітаміни
 • Знеболюючі засоби
 • Антидепресанти
 • Протисудомні препарати

Терапія

Різноманітні методи терапії можуть допомогти зменшити вплив фіброміалгії на ваше тіло та життя. До них належать:

 

Фізична терапія. Фізичний терапевт може навчити вас виконувати вправи, які підвищують вашу силу, гнучкість та витривалість. Вправи у воді можуть бути особливо корисними.

Працетерапія. Ерготерапевт може допомогти вам внести корективи у вашій робочій та повсякденній сфері, виконуючи певні завдання, що зменшать фактор стресу для вашого організму.

Психотерапія. Розмова з психотерапевтом може допомогти вам зміцнити віру у ваші здібності та навчити вас використовувати стратегії боротьби зі стресовими ситуаціями.

Менеджмент синдрому фіброміалгії також охоплює різноманітні методи релаксації, такі як: медитація, масаж, акупунктура та йога.

 

 

Посилання на джерело