Медична довідка
Біль в спині

Поширеність болю в спині

За даними статистики, частота болю в спині досягає 37%, а його максимальна поширеність зареєстрована у віці 45-60-ти років. У 80% людей у певний момент життя виникає потреба звернутись до лікаря з приводу болю в спині. Іншими словами, 8 людей з 10-ти періодично відчувають біль в спині, а декотрі страждають від нього.

Причини болю в спині

Найпоширенішою причиною болю в спині є м’язовий біль. Він виникає більше, ніж у 80% людей, що може бути наслідком: перенапруження під час фізичної праці, неправильної пози на роботі, реакції на емоційний стрес, травми м’язів, вкорочення однієї ноги і навіть плоскостопості. Часто страждання пацієнтів є довготривалими, що пов’язано з обмеженою ефективністю традиційних методів лікування, а також недостатнім розумінням механізмів формування болю.

Стан, який помилково продовжують називати “остеохондрозом”, є дегенеративними (віковими) змінами міжхребцевих дисків, коли, внаслідок порушення обміну речовин, диск втрачає воду і стає жорстким та нееластичним. В популярній, а іноді в медичній літературі поширена хибна думка, що основною причиною болю в спині є це “захворювання”. Тому термін “остеохондроз” став найпопулярнішим діагнозом пацієнтів з болем в спині, а вплив на процес дегенерації хребців став основним методом лікування. В сучасному світі патологічні зміни хребта описують під назвою “спондильоз”. В країнах колишнього Радянського Союзу традиційно вживають термін “остеохондроз”, що викликає термінологічну плутанину серед спеціалістів і хибні уявлення про хворобу.

Також помилкове уявлення про “остеохондроз” базується на теорії, згідно якої причиною болю в спині є грижа міжхребцевого диска. Насправді лише у 10% пацієнтів з болем в спині є подразнення нервового корінця грижою диска. Магнітно-резонансне дослідження здорових людей вказує на те, що в них можуть бути “німі” грижі, які не викликають болю. Також розмір грижі не має значення. Часто трапляється ситуація, коли внаслідок лікування людину позбавляють болю, але грижа не змінюється в розмірах.

Спондильоз не є основною та обов’язковою причиною болю в спині. Менш поширеними, але небезпечними причинами болю в спині є: пухлини, ревматичні стани, інфекції та хвороби внутрішніх органів.