Поради

Карантинні поради від психологів

Опинившись в умовах соціальної ізоляції, яка передбачає обмеження контактів та взаємодії з іншими людьми, кожен з нас може в той чи інший час відчувати страх, тривогу, нудьгу, роздратування чи мати пригнічений настрій. Щоб цього уникнути, або швидко впоратись з негативними переживаннями, дотримуйтесь цих простих рекомендацій:

 

 1. Створюйте та дотримуйтесь розпорядку дня! Це допоможе і дорослим і дітям зберегти відчуття впорядкованості та мети в своєму житті, попри нові обставини. Намагайтесь включити туди ваші звичні рутини, такі як робота, фізичні вправи чи навчання. Ваш режим на карантині не повинен сильно відрізнятися від вашого звичного. Прокидайтесь і лягайте спати так, як ви це робите ходячи на роботу, їжте дотримуючись режиму, не забувайте про щоденні гігієнічні процедури.Обов’язково залишайте час для розваг та відпочинку — це важлива складова, яка допоможе нам розвантажити психіку. Заплануйте заздалегідь, як би ви могли провести свій час. Можливо ви давно планували прочитати книгу, за яку ніяк не могли взятись, чи вишити рушник, або передивитись серіал — зараз саме час! Не картайте себе сильно/не будьте до себе занадто вимогливими, якщо щось не встигли зробити — відчуття провини не буде сприяти подальшій продуктивності. Краще проаналізуйте причини і намагайтесь не повторювати своїх помилок надалі.
 2. Будьте на зв’язку з іншими. Обмеження фізичних контактів не означає, що ми не можемо зателефонувати чи написати друзям, співробітникам чи рідним. Діліться з ними своїми переживаннями, якщо вам сумно чи страшно/тривожно, підтримка надзвичайно важлива в такі моменти.
 3. Дбайте про своє фізичне та ментальне здоров’я. Якісний сон, здорова їжа, щоденні вправи чи пробіжка, а також прогулянки будуть доречними.Не варто використовувати алкоголь чи інші психоактивні речовини, як засіб від нудьги чи поганого настрою! Якщо у вас вже є психолог, то зверніться до нього, щоб розібратись з цими питаннями. Якщо ви ще свого не знайшли, то можливо це добра нагода.
 4. Якщо вам довелося працювати з дому, стануть в пригоді такі поради: створіть собі робоче місце, нехай це навіть буде кухонний стіл, але заберіть відволікаючі фактори, не включайте новин та соцмереж. Якщо ви вдома не самі, запровадьте тихі години, коли кожен займається своїми справами. Якщо важко заставити себе щось зробити, подумайте, чому ваша робота важлива для ваших клієнтів та співробітників. Встановлюйте дедлайни, кооперуйтесь з іншими співробітниками — зовнішній контроль буде стимулювати вас до дій.
 5. Обмежуйте перегляд новин, особливо негативних. А коли отримуєте інформацію намагайтесь дотримуватись таких правил:

  Читайте більше, ніж заголовок! Одна з причин, чому новини так швидко поширюються — тому що заклопотані читачі не дивляться далі заголовка або зрізу, перш ніж поширити матеріал. Творці новин про це знають і часто використовують це, даючи своїм новинам гідний початок, але решту новини заповнюють неправдивою інформацією. В інших випадках, якщо проглянути новину до кінця, можна виявити, що заголовок ніяк не пов’язаний із текстом новини, або ж у ній немає жодних даних, які підтверджують її правдивість.Перевірте дату публікації та час! Інший поширений елемент новин, особливо фейкових — видавати старі публікації за нові. Читачі сприймають їх як такі, що сталися щойно. Зверніть увагу на час публікації — це не займає багато часу і допоможе уникнути помилки.В інших випадках перевірка того, коли відбулася подія, може вимагати трохи більших зусиль — у випадку, якщо дата публікації свіжа, але описані в ній події — ні. Якщо в новині є посилання на інші джерела, прогляньте і їх, звертаючи увагу на те, коли вони були опубліковані та як у них описується подія, особливо коли мова йде про час.Чи є новина анонімною або авторською? Наскільки надійним є автор? Дивлячись на те, хто написав статтю, можна виявити багато інформації про джерело новин. Пошукайте попередні публікації автора — його бекграунд допоможе зрозуміти, чи дійсно автор є журналістом, чи не писав він фейкових статей до цього.

  Чи має новина принаймні два незалежні джерела? Дана новина чи повідомлення мають у собі посилання на незалежні сайти чи інститути, які можуть досліджувати чи працювати над даною проблематикою. Незнайомі сайти, заповнені оголошеннями та заголовками, написаними капслоком, повинні негайно викликати скепсис. Перевірте через пошук Google сайт та тексти, які він публікує — це дасть уявлення про те, чи є він надійним. Багато сайтів, які поширюють фейкові новини, вказують, що вони є сатиричними або не містять фактичної інформації. Інші імітують сайти відомих видань. Перевіряйте URL сторінок, які виглядають підозріло, аби переконатись в тому, що це не фальшивка, яка прикидається надійним джерелом.Чи інтерпретує журналіст факти? Чи має споживач можливість дізнатися аргументи різних сторін, щоб сформувати власну думку? Під час висловлення думки автора вона є однобічною чи розглядаються різні спектри та погляди на дану проблематику. Чи дані факти описуються без пояснень та трактувань, чи все так там є пояснення та власні спостереження чи хвилювання.

  Чи містить новина інформацію, необхідну для її розуміння? Коли ми читаємо повідомлення, чи надані нам усі дані для розуміння того що відбувається, ставте питання хто, коли, за яких умов, і т.д.

  Чи відповідають заголовки та фотографії тексту? Так само перевіряйте і фотографії з місця подій. Користуйтеся функцією зворотного пошуку зображення Google або плагіном TinEye: вони допоможуть знайти подібні зображення і ви зможете перевірити, чи дійсно фото має відношення до новини. Також часто використовують фотографії для привернення уваги, які не мають ніякого відношення до тексту чи події яка відбулась.

  Чи використовує журналіст нейтральну мову? Коли ми читаємо новину з будь-якої тематики, чи використовуються зрозумілі для більшості слова, чи переважно використовують специфічну термінологію, яку без спеціальних знань неможливо зрозуміти.

  Який вплив може мати дане повідомлення? Хто отримає користь, які емоції викликає, кому може завдати шкоди, про що важливе не було сказане, до чого підштовхують дані повідомлення особисто мене. Ці питання доможуться вам зрозуміти і проаналізувати зміст повідомлення та його вплив саме на вас.

 6. Обмежте або почистіть свої соціальні медіа від неправдивих, сумних, трагічних та залиште ті, яким довіряєте і які є для вас авторитетними, а також ті, що викликають посмішку та захоплення. Створюйте навколо себе позитив!

 

 

Матеріал підготували:

Психолог Христина Галущак та соціальний педагог Інна Струк.