Тематичні статті

Міжнародна класифікація функціонування (МКФ) для батьків.

Реабілітація дитини з церебральним паралічем є складним завданням, але батьки хочуть зробити найкраще для своєї дитини. В зв’язку з цим ми вирішили нагадати, на що має бути скерована реабілітація.

Коли ви з вашою дитиною потрапляєте до лікаря на прийом, він проводить опитування про те, що вас турбує, коли і як виникли дані симптоми, які обстеження ви проводили, яке лікування отримували. Все це допомагає лікарю вивчити вашу унікальну історію і  встановити діагноз, щоб правильно порекомендувати вам лікування.

В 2001 році ВООЗ придумала шлях, як кожну вашу історію описати так, щоб максимально ефективно вирішувати питання, з якими ви звертаєтесь до лікаря. Це є можливим завдяки Міжнародної класифікації функціонування (МКФ). МКФ допомагає клініцистам (всі спеціалісти, які працюють з вашою дитиною) та сім’ям отримати повну інформацію про кожну людину та що негативно і позитивно впливає на її здоров’я.

Розгляньмо, як працює дана класифікація.

 

Давайте познайомимося: це хлопчик, йому 12 років. Він народився передчасно, в 1 рік поставили діагноз церебральний параліч, спастична диплегія. Він самостійно ходить, але часто втрачає рівновагу, має труднощі ходи по сходах. Він дуже любить грати в футбол. Але останнім часом він помітив, що збільшився м’язовий тонус і частіше почав втрачати  рівновагу, це заважає йому швидко бігати й грати футбол. Останнім часом він переважно сидить на лаві запасних. Він засмучений, менше спілкується з однолітками.

Використовуючи модель МКФ, розглянемо конкретний випадок.  Якщо терапія буде спрямована на спастичність (в даному конкретному випадку — ботулінотерапія, селективна дорзальна ризотомія під час занять фізичної терапії — тренування рівноваги, ходи, дитина зможе продовжувати грати в свій улюблений футбол зі своїми друзями, це дасть йому можливість спілкуватися з однолітками й самореалізовуватися. Таким чином, здоров’я це не тільки фізичний стан.

 

В тому році, ми вам розповідали про F-слова (https://innovo.ua/f_words/ ): Fitness, Function, Friends, Family, Fun, які прив’язані до основних доменів класифікації МКФ. Це і є основні складові здоров’я і майбутнього дитини.

Тому хотілося б, щоб мислення як клініцистів, так і батьків було спрямоване в правильному напрямку — на участь дитини в нашому житті.

 

Статтю підготувала головний лікар, дитячий невролог Мартиненко Яна.

Посилання на джерело:
https://www.canchild.ca/en/resources/84-the-international-classification-of-functioning-disability-and-health-icf-there-is-always-more-than-a-single-story