Тематичні статті

Нестабільність гомілковостопного суглоба

Пошкодження зв’язок гомілковостопного суглоба є однією з найпоширеніших травм опорно-рухового апарату людини. Травмування латеральних (бічних) зв’язок найчастіше виникає в баскетболістів та волейболістів. В цілому спортсмени добре відновлюються після цього виду травми за допомогою фізичної терапії. Проте, близько 20% пошкоджень можуть призвести до появи хронічного болю та нестабільності суглобу. Цьому також сприяють повторні травми зв’язок, певні деформації стопи та навіть щоденна рутинна діяльність.

Гомілковостопний суглоб – це складний блокоподібний суглоб, який утворений суглобовими поверхнями дистальних відділів великогомілкової та малогомілкової кісток, а також суглобовою поверхнею блоку надп’яткової кістки. Він дозволяє виконувати рух вгору і вниз, та з боку в бік. Стабільність суглоба забезпечується сполучнотканинними структурами – зв’язками та оточуючими м’язами. Зв’язки з’єднують між собою кістки гомілки і стопи та перешкоджають надмірному руху в суглобі. На зовнішній стороні стопи є декілька зв’язок. До них відносяться передня надп’ятково-малогомілкова зв’язка та п’ятково-малогомілкова зв’язка. Вони надають стійкості гомілці та стопі під час ходьби.

Перша травма гомілковостопного суглоба може спричинити частковий розрив зв’язки. Кожна наступна збільшує ймовірність виникнення нестабільності, особливо, якщо ви не лікували її належним чином. Нестабільність суглобу також спричиняє хронічний біль під час ходи чи фізичних навантажень.

Розвитку нестабільного суглоба можуть сприяти певні механічні проблеми зі стопою:

  • Варусне положення стопи
  • Високий підйом стопи
  • Загальна слабкість зв’язок

 

Реконструкція латеральних зв’язок гомілковостопного суглоба та покази до проведення

Інтенсивна реабілітація, ортезування, тейпування – це нехірургічні методи, які доцільно застосовувати для запобігання нестабільності гомілковостопного суглоба. Якщо ці заходи не допомагають, може виникнути необхідність в хірургічній реконструкції латеральних зв’язок.

Реконструкція латеральних зв’язок гомілковостопного суглоба — це хірургічна операція, яка полягає в підтягуванні (вкороченні) та закріпленні однієї або декількох зв’язок на зовнішній стороні щиколотки. Вона також відома як техніка Брострома. Найчастіше проводиться як амбулаторна процедура, тож ви можете повернутися додому в той же день.

Під час реконструкції латеральних зв’язок гомілковостопного суглоба хірург робить невеликий розріз на зовнішній стороні щиколотки. Це робиться під загальним наркозом. Тоді хірург підтягує одну або кілька зв’язок на зовнішній стороні стопи.

 

Ризики реконструкції латеральних зв’язок гомілковостопного суглоба

Як і будь-яка інша операція, ця має певні ризики. Серед них:

  • Надмірна кровотеча
  • Пошкодження нерва
  • Інфекція
  • Зменшення рухливості гомілковостопного суглоба
  • Ускладнення від наркозу
  • Відсутність результату

Ризик виникнення ускладнень залежить від вашого віку, будови стопи і загального стану здоров’я. Порадьтеся з вашим лікарем, якщо у вас є будь-які занепокоєння. З ним ви можете обговорити ризики, що стосуються саме вас.

 

Підготовка до реконструкції латеральних зв’язок гомілковостопного суглоба

Поговоріть зі своїм лікарем про те, як підготуватися до операції. Запитайте, чи варто припинити приймати будь-які ліки достроково, (наприклад, розріджувач крові). Якщо ви палите, спробуйте припинити курити перед операцією. Повідомте свого лікаря про всі ліки, які ви приймаєте, включаючи безрецептурні препарати, такі як аспірин. Також повідомте йому про будь-які зміни у вашому загальному стані здоров’я, як-от нещодавня лихоманка.

Перед процедурою можливо знадобиться зробити рентген чи МРТ.

Також не слід їсти й пити після півночі в ніч перед операцією.

 

Післяопераційний період, чого очікувати

Коли ви прокинетесь, ваш суглоб, швидше за все, буде в шині. Часто ця реконструкція є амбулаторною процедурою, це означає, що ви можете піти додому того ж дня.

В перші дні після операції ви відчуватимете певний біль. Знеболюючі препарати допоможуть його зняти. Уважно дотримуйтесь усіх інструкцій щодо медикаментів та догляду за ранами. Ви також допоможете зменшити набряк та біль, утримуючи ноги піднятими. Вам доведеться використовувати милиці і уникати навантаження прооперованої кінцівки протягом декількох тижнів. Обов’язково повідомте хірурга, якщо у вас висока температура, озноб або посилення болю у щиколотці.

Потрібно повторити візит до хірурга через 10 днів після операції, щоб видалити шви чи скоби. Через кілька тижнів ваш медичний працівник, швидше за все, замінить шину на ортопедичний черевик чи гіпс, які необхідно буде носити протягом кількох місяців.

Ваш фізичний терапевт надасть конкретні вказівки щодо відновлення та забезпечить повернення до улюблених занять.

 

Джерела

стаття: https://www.hopkinsmedicine.org/health/treatment-tests-and-therapies/lateral-ankle-ligament-reconstruction

фото: https://unsplash.com/