Тематичні статті

Чи все ви знаєте про ортези?

Ортез — індивідуальний ортопедичний пристрій, що забезпечує правильне (фізіологічне) положення суглобів. У даній статті ми розкриємо тему ортезів на нижні кінцівки, які потрібні для підтримки стоп у правильному положенні, а також для вирівнювання осі нижньої кінцівки. Це дуже важливо, тому що наші стопи є першою точкою контакту між людиною та навколишнім середовищем.

Основними функціями ортезів є:

  • виправлення або запобігання деформацій та обмежень руху в суглобах;
  • полегшення здобуття навичок та покращення функціональних вмінь дитини;
  • підвищення ефективності ходьби, зменшення енергозатрат для руху та утримання положення;
  • контроль м’язового дисбалансу та зменшення прояву високого тонусу (спастичності).

Комбіноване використання ортезів та взуття в повсякденному житті дозволяє досягнути позитивного впливу на розвиток дитини. Тому ортез повинен бути зручним, не викликати будь-якого дискомфорту чи больових відчуттів, легкий у своїй вазі, користуванні та ніяким чином не обмежувати функцію дитини.

За міжнародною стандартною термінологією, ортези класифікуються за абревіатурою, що описує анатомічні суглоби, які вони охоплюють. Наприклад:

Foot Orthoses (FO)

Ортез для правильного позиціонування склепінь стопи. Він ефективний за плоскої стопи.

Supramalleoler Orthosis (SMO)

Ортез, що охоплює гомілковостопний суглоб та забезпечує корекцію неправильних положень стоп (плосковальгусна та варусна деформація стоп).

Ankle Foot Orthoses (AFO)

Основна функція AFO полягає в тому, щоби підтримувати опору на повну стопу. Це забезпечує стабільну підтримку, яка полегшує функцію, а також зменшує тонус під час повсякденної активності (наприклад, ходьбі). Даний ортез використовується як вдень, так і під час нічного сну. Це збільшує ефективність його використання. AFO є основним та найбільш поширеним ортезом для дітей із церебральним паралічем.

Dynamic AFO (DAFO)

Динамічний AFO дозволяє нам виконувати активний рух у гомілковостопних суглобах. Це відбувається з допомогою відповідних рухливих елементів (шарнірів), чи спеціальної конструкції ортезу, який не обмежує рухливості суглобу. Ефективний для дітей зі спастичністю які самостійно пересуваються, що дозволяє коригувати рух у гомілковостопному суглобі.

Knee AFO (KAFO)

Такі ортези стабілізують гомілковостопний суглоб, а також охоплюють коліно. Вони більш жорсткі й забезпечують кращу підтримку гомілковостопного та колінного суглобів на ранній після-операційній фазі, та ефективні у разі  захворювань м’язів та спинного мозку.

Hip Knee AFO (HKAFO)

Ортез, що охоплює поперековий відділ хребта, кульшовий, колінний, гомілковостопний суглоби та стопу. Найбільш ефективний у разі нервово-м’язових захворювань.

Ще є багато модифікацій ортезів, але тип та конструкція ортезів можуть періодично змінюватися, залежно від динаміки змін стану пацієнта. Важливо, щоби використання ортезів не викликало в дитини негативних емоцій та відчуттів, тому звикання дитини до ортезів повинно бути поступовим.

Підготували: Захар Козій та Орест Кравчук, фахівці з фізичної реабілітації дитячого відділення Медичного центру фізичної терапії та медицини болю “Інново”