Тематичні статті

Патологічні рефлекси: вплив на розвиток

Яким чином патологічні рефлекси впливають на розвиток малюків та які саме вони бувають – читайте у статті.

Що таке примітивні рефлекси?

Після народження майже всі рухи немовлят контролюються та виникають за допомогою примітивних рефлексів, що формувалися в стовбурі мозку ще в утробі матері. Кожен із цих рефлексів виконує свою функцію в житті малюка, вони беруть участь у процесі народження, харчуванні, сечовипусканні, формують рухи дитини, сприяють когнітивному та сенсорному розвитку та виконують захисну функцію. За допомогою цих рефлексів малюк впізнає своє тіло, свої можливості та навколишнє середовище.

Коли зникають примітивні рефлекси?

Примітивні рефлекси є одним з інструментів обстеження розвитку немовлят. Упродовж першого року життя ці рефлекси гальмуються вищим центром головного мозку й мимовільні реакції замінюються на свідомі та контрольовані рухи, що свідчить про нормальний розвиток дитини. Рух — це ключ, який інтегрує рефлекси в більш розвинені і складні навички. Якщо це не відбувається, такі стійкі реакції називаються — патологічними рефлексами.

Чинниками ризику, які можуть зумовити затримку інтеграції примітивних рефлексів є: патологічний перебіг вагітності, пологів, соціальні чинники, такі як: батьківська гіперопіка та обмежені умови перебування малюка (візок, ліжечко, манеж, автокрісло).

Якщо примітивні рефлекси збереглися?

Часто в дітей зберігається не один, а декілька примітивних рефлексів, що як наслідок супроводжується сенсорними, когнітивними розладами, порушенням рівноваги та розвитком великих моторних функцій. Важливо усвідомлювати різницю між примітивними рефлексами, які сприяють та створюють умови для розвитку немовлят та патологічними, що зумовлюють затримку розвитку та можуть свідчити про ураження центральної нервової системи.

Підготувала: Уляна Юринець фахівець з фізичної реабілітації дитячого відділення Медичного центру фізичної терапії та медицини болю “Інново”