Для фізичних терапевтів

PEACE & LOVE: новий підхід до відновлення

Спробуйте пригадати, що ми зазвичай робимо в разі пошкодження м’яких тканин (розтягнення, удари й т. ін.)? Як правило, головні рекомендації — це лід, нестероїдні протизапальні засоби та відпочинок. Але як показує практика цей підхід має багато недоліків.

Нестероїдні протизапальні засоби, хоч і допомагають усувати біль, однак, також негативно впливають на відновлення тканин. Те ж саме стосується застосування льоду.

Передбачається, що новий підхід може оптимізувати відновлення м’яких тканин, від гострого стану (PEACE) до повного загоєння і відновлення функції (LOVE). Розберімо кожну з його складових.

P (protect) — обмежити рух і навантаження в перші 1–3 дні після травми. Обмеження навантаження потрібно плавно зводити до мінімуму, орієнтуватися варто за больовими відчуттями.

E (elevate) — підіймати кінцівку вище рівня серця для зменшення набряку.

А (avoid anti-inflammatory modalities) — уникати застосування протизапальних методів (НПЗЗ, лід), позаяк загоєння пошкоджених тканин проходить у кілька етапів, під час яких відбуваються конкретні фізіологічні процеси. У результаті застосування протизапальної терапії (особливо тривалої) погіршується відновлення.

C (compress) — попри суперечливі дослідження, туге бинтування обмежує набряк і покращує стан.

Е (educate) — важливо пояснювати пацієнтам значення активного відновлення, необхідності поступового навантаження, причини виникнення болю й давати рекомендації щодо самоврядування болем у гострому й наступних періодах відновлення.

Після перших днів необхідно активізувати пошкоджені тканини.

L (load) — необхідне поступове навантаження і відновлення руху в межах больових відчуттів. Помірне й поступове навантаження має важливе значення в процесах відновлення зв’язок, сухожиль, м’язів під дією механотрансдукціі.

О (optimism) — уже давно відомо вплив психогенних і соціальних чинників на успіх у реабілітації. Депресія, песимістичні очікування та страх негативно впливають на відновлення. Завдання фахівців — підвищувати оптимізм, якщо того вимагає ситуація.

V (vascularisation) — рання мобілізація й аеробні вправи покращують стан і зменшують потребу в знеболюючих засобах.

Е (exercise) — є переконливі докази, що підтверджують ефективність використання вправ у терапії пошкоджень зв’язок гомілковостопного суглоба і зниження ризику повторних травм. Вправи допомагають відновити рухливість, силу і пропріоцепцію на ранніх етапах відновлення. Слід уникати болю в підгострому періоді, для оптимального відновлення.

Статтю підготував: Артем Згурський, оригінал статті за посиланням.