Поради

Консультація з фізичним терапевтом: чого очікувати?

Як працює фізичний терапевт і хто це взагалі такий ми вже розповідали вам у попередній статті. А прямо зараз ми розширимо ваші знання та готовність до першої консультації з ним. Отож, продовжуйте читати.

Для початку, нагадаємо вам, що фізичний терапевт — високоосвічений фахівець, який допомагає пацієнтам:

 • покращувати або відновлювати рухливість;
 • зменшувати біль;
 • уникати, за можливості та необхідності операції чи тривалого медикаментозного лікування.

Якщо фізичний стан обмежує вашу здатність рухатися в повсякденному житті — фізичний терапевт допоможе.

Основна мета фізичної терапії — підтримувати, відновлювати чи покращувати мобільність і зменшувати біль.

До фізичного терапевта ви можете звернутися без направлення від лікаря. Незалежно від того чи це перший візит, чи ви вже зверталися до фізичного терапевта, є декілька речей, які допоможуть досягти максимально успішного результату візиту.

 • Запишіть будь-яку важливу особисту інформацію (стресові події, травми, інциденти, чинники навколишнього середовища, генетичні умови), яка могла впливати/впливає на ваш стан здоров’я.
 • Запитайте в адміністратора медичного центру, чи потрібно взяти із собою зручний спортивний одяг на консультацію.
 • Принесіть будь-які лабораторні, діагностичні або інші звіти від медичних працівників, які можуть бути пов’язані з історією хвороби.
 • Принесіть список імен та контактів медичних працівників, які мали вплив на ваш стан здоров’я найближчим часом.
 • Складіть список усіх ліків, вітамінів і добавок, які ви приймаєте.
 • Намагайтеся запам’ятовувати всі деталі розмови та настанови від фахівця.
 • Будьте готові відповідати чесно на всі запитання.

Що відбувається під час консультації?

Фізичний терапевт буде ставити багато запитань, — про ваше здоров’я загалом і про конкретний стан на момент зустрічі. Можуть бути запитання про вигляд вашого будинку, квартири чи робочого середовища, про те, які у вас є звички, хобі, а також інтереси щодо дозвілля та відпочинку.

Терапевт обов’язково проведе детальний огляд вашого фізичного стану. Залежно від симптомів, він може перевірити вашу силу, гнучкість, баланс, координацію, поставу, кров’яний тиск, частоту серця й дихання.

Фізичний терапевт може використовувати свої руки для вивчення (пальпації) ураженої ділянки чи детального вивчення рухливості суглобів, м’язів та інших тканин.

Фізичний терапевт може оцінити:

 • як ви ходите (хода);
 • як ви встаєте з лежачого положення або як сідаєте/встаєте зі стільця (функціональність);
 • як ви використовуєте своє тіло для певних видів діяльності, наприклад, згинання чи підйом (механіка тіла).

Разом із фізичним терапевтом ви визначаєте цілі реабілітації, а він розробляє персональний план лікування. Часто фізичний терапевт ставить діагноз і відразу розпочинає лікування.

Майже завжди одна з головних цілей реабілітації — покращення вашої працездатності та виконання щоденних побутових завдань. Щоб її досягти, терапевт спочатку може зосередитися на усуненні симптомів (біль, набряк, слабкість, обмежений рух). Терапевт буде постійно оцінювати вашу реакцію на лікування і вносити корективи за необхідності.

Навчання та виконання домашньої програми – це надзвичайно важливо!

Фізичний терапевт може навчити вас спеціальних вправ, які потрібно буде виконувати вдома самостійно або адаптованим для вашого стану способам виконання звичної для вас діяльності на роботі та вдома. Ці нові методи допоможуть звести до мінімуму біль, зменшити навантаження і прискорити відновлення.

Фізичний терапевт оцінить вашу потребу в спеціальному обладнанні, наприклад, спеціальному взутті, лангетах чи милицях. За необхідності він порекомендує просте обладнання, яке допоможе зробити ваш будинок більш безпечним для вас. Терапевт може надати вам необхідне обладнання або ж порекомендувати, яке краще придбати та пояснити як ним правильно користуватися.

Фізичний терапевт передає важливу інформацію щодо вашого стану лікарю чи іншим медичним працівникам за вашим запитом. А ще, фізичний терапевт може скерувати вас до певного лікаря, якщо цього вимагає ваш стан.

Ваш прогрес — під постійним контролем.

Кінець курсу передбачає розмову про те, що ви повинні робити після реабілітації вдома, що робити якщо ваші симптоми чи стан раптом почне погіршуватися. На останньому занятті обов’язково запам’ятовуйте все, що говорить вам фізичний терапевт та запитуйте все, що вас цікавить.

Корисні поради:

 • Приходьте на заняття на кілька хвилин раніше, щоби бути готовим і не втрачати власний час.
 • Активно беріть участь у дискусіях із фізичним терапевтом, виконуйте всі його настанови.
 • Обов’язково попереджайте фізичного терапевта про скасування заняття (але краще приходьте на всі).