Міфи, Тематичні статті

Реабілітація при ДЦП: сучасне обладнання чи активна фізична терапія?

Розглянемо дуже цікаву тему методів пасивної реабілітації дітей з ЦП, які набули дуже великої популярності у нашій країні й не тільки. Одним з таких методів є реабілітація за допомогою комплексу Lokomat.  Ні для кого не є новиною, що увесь цивілізований світ працює за моделлю ICF (9) (міжнародна класифікація функціонування) і ми теж хочемо бути частиною цього процесу та активно розвиваємось у цьому напрямку.

Одним із ключових факторів доброго підходу до реабілітації є компонент участі та діяльності дитини. Пристрій Lokomat, який керує процесом пасивної ходьби та високим рівнем роботизації дає нам нижчі рівні показників м’язової активності (3), навіть у порівнянні з ходьбою на біговій доріжці (5). Ходьба під керівництвом Lokomat знижує момент участі та діяльності дитини у процесі та перенесенні цієї функції у побут та повсякденне життя. Результати досліджень вказують на те, що прогулянка в Lokomat строго керується так званою еталонною кінематичною схемою, і в результаті нам показує менш активну участь окремих груп м’язів та фаз ходьби дітей з ЦП ніж, наприклад тренування ходьби на біговій доріжці (1, 2).

Також і висока стабільність, яку Lokomat забезпечує під час повного керування, знижує вимоги до виконання задачі та природної амортизації під час ходьби. Але є дослідження коли керування Lokomat було знижено до 50%, та ефект був непомітним (тестувалося на людях, які перенесли інсульт)(6). Декілька пояснень можуть дати вам зрозуміти відсутність ефектів від роботизованого управління Lokomat:

 • мінімальними налаштуваннями 50% для важливих локомоторних задач, такі як підтримка і контроль повороту, пацієнти й надалі значною мірою покладаються на підтримку Lokomat.
 • можливість пацієнта використовувати  так звану кінематичну свободу, яка у нього є, може залежати від його здатності автономно (без Lokomat) генерувати свою власну активність, що пояснює, чому найбільший ефект у дослідженнях мали здорові люди(4) що ходять, ніж неврологічні пацієнти.

Все насправді дуже просто, активний вклад нашого пацієнта у процес реабілітації являється ключовим компонентом моторного навчання (7,8), та ключовою засадою у структурі ICF.

Можна наводити ще безліч прикладів та досліджень, де буде вказуватись менша ефективність Lokomat у порівнянні з іншими менш дороговартісними тренуваннями ходьби, або його дуже низька перевага в ефективності, яка є клінічно не значущою, його вплив на амплітуду чи активний м’язовий компонент. Не закликаю не пробувати цього методу, чи можливо пробувати у комплексі реабілітації як допоміжний метод. Проте цим я хочу донести, мабуть, найважливіше, що натрапивши на статтю де вказано, що черга на Lokomat становить від 8 місяців до 1 року, і що собі поставило за мету зробити Мінсоцполітики у 2021, був просто шокований. Звідусіль тільки й чути про доказову медицину, та надання якісних послуг, Lokomat точно не панацея, яка розв’яже питання якісної реабілітації, і це напевно один з останніх методів на які варто витрачати великі кошти, та час очікування тривалістю в 1 рік життя вашої дитини.

Статтю підготував головний фізичний терапевт дитячого відділення Захар Козій

 

 1. Van Kammen, A. Boonstra, H. Reinders-Messelink, R. den Otter, The combined effects of body weight support and gait speed on gait related muscle activity: a comparison between walking in the Lokomat exoskeleton and regular treadmill walking, PloS One 9 (9) (2014).
 2. F. Israel, D.D. Campbell, J.H. Kahn, T.G. Hornby, Metabolic costs and muscle activity patterns during robotic-and therapist-assisted treadmill walking in individuals with incomplete spinal cord injury, Phys. Ther. 86 (11) (2006).
 3. van Kammen, A.M. Boonstra, L.H. van der Woude, C. Visscher, H.A. Reinders-Messelink, R. den Otter, Lokomat guided gait in hemiparetic stroke patients: the effects of training parameters on muscle activity and temporal symmetry, Disabil. Rehabil. (2019) 1e9
 4. van Kammen, A.M. Boonstra, L.H. van der Woude, H.A. Reinders-Messelink, R. den Otter, The combined effects of guidance force, bodyweight support and gait speed on muscle activity during able-bodied walking in the Lokomat, Clin. Biomech. 36 (2016) .
 5. Finch, H. Barbeau, B. Arsenault, Influence of body weight support on normal human gait: development of a gait retraining strategy, Phys. Ther. 71 (11) (1991) .
 6. van Kammen, A.M. Boonstra, L.H. van der Woude, C. Visscher, H.A. Reinders-Messelink, R. den Otter, Lokomat guided gait in hemiparetic stroke patients: the effects of training parameters on muscle activity and temporal symmetry, Disabil. Rehabil. (2019) .
 7. Lotze, C. Braun, N. Birbaumer, S. Anders, L.G. Cohen, Motor learning elicited by voluntary drive, Brain 126 (4) (2003) .
 8. G. Wu, Y.R. Miyamoto, L.N.G. Castro, B.P. Olveczky, M.A. Smith, Temporal € structure of motor variability is dynamically regulated and predicts motor learning ability, Nat. Neurosci. 17 (2) (2014) 312.
 9. Verónica Schiariti 1, , Egmar Longo 2, Alexander Shoshmin 3, Ludmila Kozhushko 3, Yanina Besstrashnova 3 ID , Maria Król 4, Taynah Neri Correia Campos 2, Haryelle Náryma Confessor Ferreira 2, Cláudia Verissimo 5, Daniel Shaba 6, Matilda Mwale 6,7 and Sandra Amado 5 Implementation of the International Classification of Functioning, Disability, and Health (ICF) Core Sets for Children and Youth with Cerebral Palsy