Поради

Рекомендації для людей з епілепсією під час пандемії COVID-19

Епілепсія це найбільш розповсюджене захворювання нервової системи. Професійні медичні спілки у всьому світі для своїх пацієнтів намагаються відповісти на всі питання, які їх турбують під час пандемії COVID-19. Але в Україні наші пацієнти і їх батьки зустрілись з ще іншими проблемами.

 

Сьогодні в Україні сталася така ситуація, що з закриттям кордонів України, частина пацієнтів з епілепсією не можуть отримувати протисудомні препарати. Це не забаганки батьків отримувати ліки з Європи. Поясню чому. Епілепсія це хронічне захворювання, яке зустрічається як в дорослому, так і в дитячому віці.

Деякі специфічні епілептичні синдроми в  дитячій неврології потребують спеціальних ліків. Призначення препаратів, які існують в Україні, не допоможе, а іноді може зашкодити. Правильний призначений препарат рятує життя і покращує якість життя дитини. Це стосується таких синдромів як синдром Веста, синдром Леннокса-Гасто, синдром Драве, епілепсія при туберозному склерозі. У всьому світі для таких маленьких пацієнтів доступні такі препарати як сабрил, синактен депо, клобазам, стирипентол. Наскільки важливо отримувати саме ці ліки? Це можна порівняти з вчасним прийомом інсуліну при інсулінозалежному цукровому діабеті.

Крім того, на жаль, в Україні пацієнти з епілепсією обмежені ліками невідкладної допомоги.  В Україні доступна лише парентеральна форма діазепаму. Хоча у всьому світі пацієнти можуть користуватися ректальними формами діазепаму, і навіть букальними мідозаламу. Ці препарати для людей такі ж важливі, як знеболюючі, або дефібрилятор при зупинці серця.

Маю надію, що звернення батьків і лікарів буде почуте. Бо кожний згідно з конституцією України має право на життя і отримання гідної медичної допомоги.

Рекомендації для пацієнтів з епілепсією:

 

  • Ніколи не припиняйте лікування протиепілептичними препаратами без поради вашого лікаря невролога.

 

  • Уникайте планових відвідувань медичних закладів. Якщо у вас виникли питання щодо перебігу епілепсії та лікування зателефонуйте лікарю, або проконсультуйтеся онлайн.

 

  • Наразі немає інформації про те, що люди з епілепсією важче переносять COVID-19, ніж люди, які не хворіють на епілепсію. Немає даних, що коронавірус може спровокувати судоми у людей з епілепсією.

 

  • У людей, які хворіють на епілептичні синдроми, що вимагають специфічного лікування (гормонотерапія, імунотерапія), мають більший ризик тяжкого перебігу COVID-19. Але заплановане лікування епілепсії НЕ слід переривати. Потрібно суворо дотримуватися соціальної ізоляції та інших профілактичних заходів.

 

  • При деяких епілептичних синдромах судоми можуть бути спровоковані лихоманкою. Рекомендовано виконувати усі заходи щодо лікування лихоманки. Немає даних щодо ефективності профілактичного прийому жарознижувальних препаратів для зниження ризику виникнення фебрильних судом. Для пацієнтів з синдромом Драве рекомендоване додаткове лікування клобазамом під час ГРВІ.

 

  • Пацієнти з епілепсією можуть мати інші медичні проблеми, що мають високий ризик розвитку важкого перебігу COVID-19. Наприклад, обмежена рухова діяльність, розлади дихальної і серцево-судинної патології, цукровий діабет, гіпертонічна хвороба, важкі захворювання серця, імунодефіцитні стани.

 

  • Якщо в минулому у вас виникали затяжні напади (схильність до епілептичного статусу), викликайте швидку допомогу.

 

  • Якщо змінився характер нападів, зафіксуйте їх на відео мобільного телефону і проконсультуйтеся з вашим лікарем. ЕЕГ слід проводити лише в тому випадку, якщо лікуючий лікар вважає це потрібним.

 

  • Якщо планувалась поступова відміна препаратів, рекомендовано відкласти це і звернутися до лікуючого лікаря, щоб мінімізувати ризик повторення нападів.

 

  • Подбайте про наявність препаратів у вас вдома

 

Статтю підготувала дитячий невролог Мартиненко Яна.

 

Посилання на джерела:

https://www.epns.info/wp-content/uploads/2020/03/COVID-19-and-Epilepsy_ERN-EpiCARE_Recommendations.pdf

https://www.dravet.org.uk/news/coronavirus-advice/

https://www.youtube.com/watch?v=trx9IO0VZ-M