Тематичні статті

Надрив обертальної манжети плеча

Плече — суглоб з найбільшим діапазоном руху! Відтак, воно більше ніж інші суглоби схильне до травм. Що може статися з вашим плечем? Як же його лікувати, а головне — запобігати травмам, — дізнаєтеся далі.

Наше плече лише ззовні таке просте і зрозуміле. А насправді, ціла група м’язів та сухожилків працюють разом аби стабілізувати сам суглоб та обертати плечову кістку. Така група називається обертальною (ротаторною) манжетою плеча — з нею і виникає найбільше проблем.

Що таке надрив обертальної манжети плеча?

Надрив ротаторної манжети — дуже поширене пошкодження плечей, яке може виникати внаслідок специфічної травми, падіння чи різкого підйому великої ваги. Але, водночас, надрив може виникати й повільно, унаслідок повторюваних дій упродовж багатьох років, — зношування сухожилків. Тому часто буває й так, що людина, навіть не пригадає конкретний інцидент, що призвів до пошкодження.

У молодих людей сухожилля ротаторної манжети, як правило, здорові й міцні, якщо вони не займаються професійно такими видами спорту, як теніс, волейбол чи плавання. Однак, оскільки ми старіємо, то стаємо більш вразливі до пошкодження ротаторної манжети. Насправді, багато літніх людей (орієнтовно 50–60 %) живуть із невеличким надривом манжети плеча без значних симптомів. Вони інколи відчувають незначний біль та слабкість.

Таким людям варто уникати важкої роботи, підйому важких предметів над плечима, напруги, що виникає, коли намагаєшся досягти чогось високо на полиці. Всі ці дії призводять до погіршення ситуації.

Коли симптоми стають усе більш вираженими, люди можуть відчувати постійний біль у плечі або біль який поширюється на зовнішню сторони руки до ліктя. Їм стає важко підійняти руку.

Що робити?

Головне в лікуванні надриву манжети плеча — індивідуальний підхід. При виборі лікування важливо враховувати вік пацієнта, його активність упродовж дня та характер роботи.

Перша рекомендація — не навантажувати плече і приймати протизапальний препарат, щоби зрозуміти, чи зменшується біль і чи покращується функція. Зізнаймося, багатьом із нас притаманно ігнорувати симптоми й сподіватися, що біль мине. Однак, якщо біль у плечі не зникає вже 2–3 тижні, то візит до лікаря — обов’язковий! Невеличкий надрив манжети плеча з часом може ускладнитися і збільшуватися.

Зазвичай, люди вирішують звернутися до лікаря, коли дискомфорт не дає їм заснути або коли виникають проблеми з повсякденною діяльністю (наприклад, уже не можуть одягнути пальто, розчесати волосся чи покласти посуд на полицю), — і це сумно, адже можна було уникнути таких наслідків.

Діагностувати розрив манжети плеча можна знаючи симптоми пацієнта та результати фізичного огляду. Інколи потрібно зробити додаткове обстеження — МРТ.

Оперативне втручання — обов’язкове?

Здебільшого, надрив манжети лікується без хірургічного втручання й ми намагаємося підібрати саме таке лікування. Загалом, проблему можна залагодити курсом якісної фізичної терапії та прийомом протизапального препарату. Іноді пацієнти отримують ін’єкції стероїдів, щоби зменшити біль і запалення, і це полегшує виконання фізичної терапії.

Часто пацієнти запитують про лікування плазмою, збагаченою тромбоцитами. Маємо для вас відповідь, — за даними досліджень, таке лікування не зцілить обертальну манжету плеча, але зменшить запалення.

Варіант оперативного втручання варто розглянути у випадку, коли фізична терапія не допомагає впродовж 2–3 місяців. Операція манжети плеча проводиться артроскопічно. Тобто з допомогою спеціального пристрою, — артроскопу, що мінімізує травматичний вплив на структури вашого тіла. Відновлення після такої операції, зазвичай, триває від 5 до 6 місяців із подальшим поступовим відновленням упродовж року.

Як обрати хірурга?

Різні лікарі використовують різні хірургічні методики й мають різну підготовку, — це очевидно. Рекомендуємо вам обирати хірурга-ортопеда, який за час своєї роботи вже виконав велику кількість операцій саме ротаторної манжети плеча. Досвід — важливий! А ще, обирайте такого, з яким вам буде комфортно та приємно спілкуватися.