Поради

Операція SEMLS: що це та яким має бути відновлення?

Ми переконані, що розуміти суть оперативного втручання та етапи відновлення після нього — важливий обов’язок батьків. Якщо ви зіткнулися з необхідністю операції для вашої дитини, пропонуємо вдумливо ознайомитися з клінічними настановами на підставі доказової медицини щодо фізичної реабілітації та догляду після Single Event MultiLevel Surgery (одномоментне багатоцільове оперативне втручання) для дітей, підлітків та дорослих із діагнозом ДЦП.

Дитячий церебральний параліч (ДЦП) — це порушення руху й постави, викликані непрогресуючим неврологічним ураженням, що відбувається в мозку плода чи немовляти. На думку хірургів-ортопедів, SEMLSнайкраще оперативне втручання для вирівнювання нижніх кінцівок із метою покращення функції, хоч і застосовується для різних вторинних порушень.

Варто зауважити, що визначення SEMLS може відрізнятися від одного практикуючого хірурга до іншого. Загалом, розуміти SEMLS можна як хірургічне втручання, що включає два або більше суглоби, три або більше кістки чи м’які тканини.

SEMLS ефективне, якщо воно підтримується фізичною терапією.

На функціональні результати після оперативного втручання SEMLS впливають:

 • вік;
 • тип церебрального паралічу;
 • руховий статус GMFCS.

Тому є великі відмінності в післяопераційному догляді.

Загальні рекомендації щодо SEMLS:

Рекомендація 1.

До та після операції, зверніться до фізичного терапевта для підтвердження рівня GMFCS вашої дитини та проведення стандартного клінічного обстеження. Це допоможе йому ефективніше формувати післяопераційний прогноз та встановлювати цілі реабілітації.

Рекомендація 2.

Робота фізичного терапевта з вашою дитиною після SEMLS повинна базуватися на Міжнародній Класифікації Функціонування (МКФ). Адже це дозволяє охопити всі аспекти життя малюка та досягти максимальної ефективності від занять.

Рекомендація 3.

Ви повинні запитувати й отримувати інформацію щодо:

 • доопераційної оцінки, постановки цілей та післяопераційного очікування;
 • використання ортезів та допоміжних засобів протягом реабілітації.

Рекомендація 5.

Ви маєте бути готові до того, що фізичний терапевт може скерувати дитину до інших спеціалістів на консультацію. Це може бути потрібно для того аби переконатися, що надмірний біль, підвищений м’язовий тонус, труднощі з повсякденним життям, обмеження в харчуванні та порушення постуральних процесів не перешкоджають досягненню оптимальних функціональних результатів.

Рекомендація 6.

Післяопераційне втручання фізичного терапевта має включати, але не обмежуватися: тренуванням переміщення, ходи, позиціонування, витривалості, балансу, збільшенням амплітуди рухів, менеджментом рубців, зміцненням м’язової сили, програмою вертикалізації, тренуванням на біговій доріжці, постуральним тренуванням, фізичною терапією у воді, функціональною електростимуляцією, заняттями з допоміжними засобами для пересування та ортезами.

Рекомендація 7.

Обов’язково проводити щорічні комплексні оцінки фізичним терапевтом упродовж 5 років після SEMLS.

Якщо ви будете дотримуватися всіх цих рекомендацій, відновлення буде швидшим та ефективнішим. Загалом, повне відновлення після SEMLS може зайняти до одного року. Етапи SEMLS, що чекатимуть на дитину:

 1. Доопераційне планування.
 2. Перебування в стаціонарі.
 3. Перші 3 тижні реабілітації.
 4. 4–6 тиждень реабілітації.
 5. 7–12 тиждень реабілітації.
 6. 13–24 тиждень реабілітації.
 7. 6–12 місяць реабілітації.

Після завершення цих етапів, фізичний терапевт має пояснити вам, що варто очікувати наступного року та надати свої рекомендації. Якщо вас цікавить детальніше пояснення кожного етапу SEMLS наполегливо рекомендуємо прочитати статтю: «Етапи проходження та відновлення після SEMLS».

Статтю підготував: фізичний терапевт Олег Бурій