Поради

Вибір допоміжних засобів для пересування

Допоміжні засоби для пересування — це досить широкий асортимент спеціальних пристосувань, які дозволяють дитині з інвалідністю бути максимально мобільною та самостійною. Принцип їх розумного вибору читайте далі у статті.

Перелік допоміжних засобів для пересування:

  • Палиці (одноточкові, три- та чотирьохточкові)
  • Милиці
  • Ходунки
  • Ролатори
  • Інвалідні візки (дорожні та хатні, з електроприводом)
  • Дитячі спеціалізовані візки

Відповідно до GMFCS (Gross Motor Function Classification System), дитина може використовувати різний засіб для пересування (залежно від функціонального стану).

Дітей V рівня, переважно, транспортують в інвалідному візку або в спеціалізованому візку. А деякі діти можуть навчитись керувати електронним інвалідним візком.

Дітей IV рівня на великі відстані, здебільшого, транспортують з допомогою інвалідного візка або спеціалізованого візка. Також вони можуть використовувати для пересування електричний інвалідний візок.

Діти ІІІ рівня в приміщенні та на вулиці по рівній поверхні можуть ходити з допоміжними засобами (різні види палиць, милиці, ходунки, ролатори). На великі відстані або по нерівній поверхні їх транспортують або вони самостійно пересуваються за допомогою інвалідного візка.

Також вибір допоміжного засобу для пересування проводиться враховуючи відстань, яку дитина долає. Так за функціональною шкалою мобільності (FMS) визначається можливість дитини пересуватися на певні дистанції — 5, 50 та 500 метрів (пересування вдома, у школі, у громадських місцях. Для кожної з цих дистанцій можуть використовуватися різні допоміжні засоби, такі як: палиці, ролатори, візки.

Наприклад, для пересування вдома дитина використовує палиці, для пересування в школі – ролатор, а для пересування в торговому центрі – інвалідний візок.

Дуже важливим у виборі допоміжного засобу є його зручність, легкість у використанні і максимальна функціональність. Тобто, коли дитина може ходити з палицями, але при цьому вона затрачає багато зусиль і швидко втомлюється, їй краще використовувати простіший допоміжний засіб, наприклад чотириточкові палиці або ходунці.

Часто батьки дітей з особливими потребами сумніваються або не хочуть використовувати допоміжні засоби, обґрунтовуючи це тим, що їхня дитина звикнувши до того чи іншого засобу потім не зможе ходити самостійно. І це є дуже велика помилка. Адже використання допоміжного засобу може бути єдиним шансом щоб дитина самостійно ходила або була максимально самостійна. Ще батьки повинні зрозуміти, що чим швидше підібрати і почати використовувати допоміжний засіб для пересування, тим легше і швидше дитині буде його освоїти. А коли, наприклад, дитина  швидко оволоділа чотириточковими палицями, її можна буде вчити ходити на більш функціональному засобі – простих палицях.

Правильний вибір допоміжного засобу для пересування є важливим компонентом в житті дитини з особливими потребами. Правильно підібраний і відрегульований спеціалізований візок попередить виникнення патологічних положень і деформацій, дозволить зменшити прояви спастики і патологічних рефлексів. Використовуючи палиці,  ходунці чи інвалідний візок, дитина зможе самостійно пересуватися по вулиці, в супермаркеті, в школі, бути максимально мобільною і функціональною в самообслуговуванні.

Підготував: Юрій Дмитришин фахівець з фізичної реабілітації дитячого відділення Медичного центру фізичної терапії та медицини болю “Інново”