Тематичні статті

Синдром неспокійних ніг (Restless Legs Syndrome)

Синдром неспокійних ніг (СНН), який також називають хворобою Вілліса-Екбома, — це неврологічний розлад сну, при якому людина відчуває позиви рухати ногами або руками,  цей позив виникає у відповідь на неприємні відчуття в кінцівках. Ці відчуття часто описуються як повзання мурашок, поколювання, печіння або свербіж. Синдром неспокійних ніг може зачіпати лише одну сторону тіла, але найчастіше він виникає відразу в обидвох сторонах; іноді біль може навіть мігрувати.

Статистика поширеності синдрому неспокійних ніг значно варіюється, але становить від 2 до 7,2 відсотка населення. Поширеність синдрому неспокійних ніг зростає з віком,  жінки частіше, ніж чоловіки мають такий стан. Синдром неспокійних ніг зазвичай діагностується після того, як симптоми зберігаються принаймні три місяці.

 

Симптоми

Люди з синдромом неспокійних ніг мають дискомфортні відчуття в ногах, що викликають сильне бажання рухати ногами. Цей потяг рухати ногами посилюється, коли людина відпочиває або неактивна, для полегшення позиву людина змушена часто рухати ногами. Симптоми посилюються у вечірній або нічний час, деякі люди відчувають симптоми лише вночі. Симптоми СНН можуть ускладнити засинання, або ж можуть розбудити людину від сну. Як наслідок, синдром неспокійних ніг пов’язаний із денною сонливістю, значним дискомфортом та порушенням щоденного функціонування.

Симптоми СНН непередбачувані та мають тенденцію до різного ступеня вираженості та частоти, залежно від конкретного пацієнта. Вони посилюються в міру прогресування розладу. Синдром неспокійних ніг також може сприяти тривозі, депресії, утрудненню концентрації уваги та погіршенню працездатності на роботі чи в школі. Це може вплинути на чиїсь особисті стосунки й зробити подорожі надзвичайно складними.

 

Причини

Причина синдрому неспокійних ніг незрозуміла, але є кілька факторів, які можуть впливати на розвиток стану. До факторів ризику належать: жіноча стать, вік, генетика та сімейний анамнез синдрому неспокійних ніг. Також можуть відігравати роль низький рівень заліза та порушення норми дофаміну. Вагітні жінки мають високий ризик виникнення синдрому неспокійних ніг, особливо в останньому триместрі, але симптоми СНН, як правило, зникають протягом 4 тижнів після пологів. Дефіцит сну та інші умови, пов’язані зі сном, такі як апное уві сні, як відомо, також викликають епізоди синдрому неспокійних ніг. Крім того, симптоми можуть погіршитися, якщо людина приймає певні ліки, наприклад антидепресанти та препарати, що блокують дофамін у мозку. 

Лікування

Лікування синдрому неспокійних ніг залежить від важкості стану. Якщо симптоми легкі та не викликають значного розладу, корисними будуть поведінкові зміни, такі як збільшення фізичного навантаження, масаж ніг або ванни для ніг. Консервативне лікування може бути необхідним, якщо симптоми сильно виражені. Симптоми синдрому неспокійних ніг також можуть бути пов’язані з іншим медичним станом (дефіцит заліза), і в цьому випадку симптоми можуть покращитися після лікування основного стану. 

 

 

Посилання на джерело: https://www.psychologytoday.com/us/conditions/restless-legs-syndrome