Поради

Топ 5 сезонних травм у дітей. Спортивний травматизм.

Зимові види спорту, такі як катання на лижах, сноуборді, санах чи ковзанах є прекрасним способом підтримати активність дітей взимку, але вони також можуть бути пов’язані з травмами. Деякі причини, які можуть пояснити, чому діти особливо схильні до травм, — це те, що вони все ще розвиваються і що їх кістки ростуть. Починаючи з початкової школи та в середніх класів, діти переживають статеве дозрівання, у цей період розвитку їхні кістки, голова та тіло не настільки міцні та стійкі до зіткнень та ударів, які пов’язані із зимовими видами спорту. 

 

Дослідження показують, що на кожні 1000 людей, які практикують зимові види спорту припадає від двох до трьох травм на день, які потребують медичної допомоги. Ризик виникнення травм у дітей втричі вищий ніж у дорослих.

Ми вибрали п’ять найпоширеніших травм, які можна отримати під час катання на лижах, сноуборді чи ковзанах,  а також кілька практичних порад щодо того, як запобігти травмуванню.

Коли збираєтесь на схили, переконайтеся, що у вас є відповідний захист та екіпірування і воно вам підходить. У багатьох дітей виникають травми, оскільки екіпірування, яке вони використовують, для них занадто велике.

 

 

1.Травми зв’язок колінного суглоба

 

Травми колінного суглоба становлять приблизно третину всіх травм. Загальний відсоток травм коліна залишався незмінним протягом останніх 25 років, спостерігається різке зростання кількості розривів зв’язок коліна, особливо розривів передньої хрестоподібної зв’язки.

 

Застереження: правильно регулюйте кріплення. Неправильна регуляція, яка не відповідає вашій вазі й рівню підготовки, збільшує ймовірність отримання травми.Якщо катаєтесь на лижах, робіть перерви. Лікарі кажуть, що ризик отримання травми найвищий на третій день катання, що пояснюється м’язовою втомою.

 

2.Травма кісточки

 

Сноубордисти мають власну травму нижньої кінцівки: кісточка сноубордиста. Це перелом зовнішньої сторони кістки щиколодки. Ці пошкодження буває важко виявити, оскільки вони не завжди виявляються на рентгенівських знімках. Якщо постійно болить щиколодка, то для підтвердження травми може знадобитися КТ.

 

Застереження: носіть спортивний бандаж на щиколодці та високе взуття. Це діє як фізичне обмеження і допомагає запобігти травматизації.

 

3.Великий палець лижника

 

Поширеною травмою верхньої кінцівки на лижах є «великий палець лижника», на яку припадає близько 10% усіх лижних травм. Великий палець лижника зазвичай спричиняється під час падіння, коли лижна палиця тримається в руці. Найчастіше відбувається розтягнення зв’язок, але іноді може бути повний розрив.

 

Застереження: краще не засовувати руки в петлю лижної палиці, коли катаєтесь на лижах, оскільки це значно збільшує ризик вивиху великого пальця лижників у разі падіння. Крім того, носіння стабілізатора великого пальця допомагає захистити бічну зв’язку ліктьового суглоба, не обмежуючи руху та функції рук.

 

4.Перелом зап’ястя

 

Природною реакцією під час падіння є витягнення руки для захисту,  падіння частіше трапляються у початківців, особливо це стосується дітей. Щорічно серед сноубордистів у всьому світі відбувається близько 100 000 переломів зап’ястя.

 

Застереження: сноубордисти повинні носити спеціальний захист на зап’ястя, оскільки це значно зменшує частоту травм зап’ястя під час падінь.

 

5.Травми голови та хребта

Травми хребта та голови становлять менш як 10% лижних травм. Ці травми, як правило, спричинені падінням або зіткненням (з деревами, підйомними вежами чи іншими лижниками) або внаслідок аварій на підйомних кріслах. Травми голови та хребта частіше трапляються у професійних лижників. Висока швидкість є провокуючим фактором при травмах голови та хребта.

 

Застереження: докази щодо ефективності шоломів у зменшенні травматизації неоднозначні. Під час зіткнень з низькою швидкістю у дорослих було показано, що вони зменшують частоту незначних струсів мозку. Однак при вищих швидкостях їх використання було не настільки ефективним, оскільки енергія та травма часто передаються хребту, де травми настільки ж катастрофічні. Це особливо актуально для дітей, які не мають мускулатури, щоб витримати вагу шолома, і навантаження на шию стає занадто великим.

 

Слід зазначити, що будь-які травми поділяються на первинні – отримані пацієнтом вперше та повторні – травми, отримані в одному і тому ж місці кілька разів поспіль, що призводить до хронічної форми.

 

Відновлення після травм

 

Наслідки після травм, таких як вивих чи розрив зв’язки можуть давати про себе знати протягом багатьох тижнів. Фізичний терапевт допоможе скласти найефективніший план реабілітації для кожного окремого випадку, щоб відновити втрачену функцію якнайшвидше та повернутися до активного життя. 

 

Бережіть себе та своїх близьких, а якщо неприємність таки трапилась, звертайтеся до нашої кваліфікованої команди. Ми працюємо над відновленням функціональності пошкоджених ділянок, відновленням повної амплітуди рухів, регенерацією тканин і зменшенням больових проявів. Курс реабілітації охоплює мануальну мобілізацію суглобів, фізичні вправи, кінезіологічне тейпування, виготовлення індивідуальних ортезів.