Тематичні статті

Вертикалізатор: добре чи погано?

Одне з найпоширеніших запитань, яке ставлять батьки фахівцям — «Чи можна використовувати вертикалізатор, якщо дитина сама не стоїть чи не ходить?» Також часто батьки взагалі вперше чують про такий пристрій. На жаль, у наших реаліях уявлення про вертикалізатор є досить спотворене, часто не рекомендується фахівцями або в найгіршому випадку взагалі позиціонується як протипоказання. Цією статтею, можливо, трішки допоможемо вам із цим усім розібратися.

Вертикалізатор — це спеціальний пристрій, який допомагає людині приймати положення стоячи (набувати вертикального положення).  Застосування вертикалізатора в процесі реабілітації дітей з церебральним паралічем — поширена практика. Однак, ми хочемо звернути вашу увагу на ефективність його використання в домашніх умовах.

Згідно з доказовою базою методів втручання для дітей із церебральним паралічем, вертикалізація — один із найефективніших методів покращення щільності кісток. І це тільки один із переліку позитивних впливів цього пристрою.

Найчастіше наші діти не можуть утримувати самостійно положення стоячи, або ж це положення є не симетричним, тому використання вертикалізатора є незамінним. Надалі це впливає не тільки на розвиток кісткової, м’язової систем, але й покращує функцію вегетативної нервової системи (серцево-судинна, травна, дихальна функції). Не менш важливим чинником є покращення соціального рівня життя, що дає можливість дитині спілкуватися з друзями та родиною на рівні очей.

Використання вертикалізатора, здебільшого, є показом для дітей, що мають труднощі у функції стояння чи ходьби V, IV, III GMFCS рівнів за міжнародною функціональною класифікацією. Вертикалізація допомагає запобігти багатьом проблемам зі здоров’ям дитини, найпоширенішими з яких є контрактури, деформації та проблеми з кульшовими суглобами (вивих стегна).

До речі, найчастішою перешкодою до використання вертикалізатора батьками є саме наявний підвивих стегна у дитини, але насправді все з точністю до навпаки! За своєю природою, наш кульшовий суглоб розвивається, коли отримує навантаження. Тому правильна підготовка до вертикалізації, та саме стояння є прямим показом до його розвитку.

Вертикалізаторів багато і їхній підбір буде залежати від багатьох чинників: вік дитини, функціональний рівень GMFCS, когнітивний стан. Тому найкраще під час підбору скористатися консультацією вашого фізичного терапевта. Основною рекомендацією щодо використання вертикалізатора в домашніх умовах є: стояння від 30 до 90 хвилин на день (краще за декілька сеансів, коли дитина бавиться, спілкується, або перебуває в школі).

Основним принципом та критерієм хорошої вертикалізації є комфорт та симетричне положення дитини. Спочатку малюку може не сподобатися нове положення, але, можливо, треба трішки більше часу та терпіння, щоби дитина поступово звикла та відчула себе добре. Необхідно керуватися здоровим глуздом, розглядати кожну дитину та проблему максимально індивідуально.

Статтю підготував: фізичний терапевт Захар Козій